• Zwalczanie kleszczy - wszystko o kleszczach

  Zwalczanie kleszczy - wszystko o kleszczach 

  Jak wygląda kleszcz? Chcesz się pewnie dowiedzieć bo wszyscy mówią że jest taki groźny i niebezpieczny. Że przenosi groźne choroby a od jego ugryzienia można zostać kaleką a nawet umrzeć.
  Nigdy go nie widziałeś?
  Czy faktycznie należy bać się kleszczy?
  Zastanawiasz się czy to czego dowiadujesz się w mediach jest słuszne?
  A może to kolejna niepotwierdzona w faktach plotka?

  Postaramy się to zobrazować i przytoczyć najważniejsze informacje o samych kleszczach, skąd się biorą oraz kto jest najbardziej narażony na ich ukąszenia i jakie mogą być tego konsekwencje.

  Przeczytaj uważnie, zapoznaj się z naszą galerią i dowiedz się  jak się chronić.


  Wygląd kleszcza
  Kleszcz to rodzaj pajęczaka o workowatym ciele należący do podgromady roztoczy ixodes o długości ok 3-8mm. Jako larwy mają jedynie 3 pary odnóży, zaś jako osobniki dorosłe 4 pary czyli 8 odnóży.
  Jest to cecha wszystkich pajęczaków. Dzięki tej prostej zasadzie najłatwiej je odróżniać od owadów.


  Kleszcze są największymi roztoczami należącymi do pajęczaków, i obligatoryjnymi pasożytami zewnętrznymi kręgowców lądowych.
  Głowa, tułów i odwłok tworzą zwartą budowę a segmentacja ciała jest niewidoczna. Ciało składa się ze specyficznych dla roztoczy części tzw. idiosomów i gnatosomów. Wyposażone w narząd gębowy ze szczękoczułkami chelicer, służącymi do przecinania skóry żywiciela, środkowej kłujki hypostomu uzbrojonej w zakrzywione zęby którymi kleszcz zakotwicza się w ciele ofiary, oraz pary nogogłaszczek czuciowych pedipalp. Idiosoma jest membranowata lub skurzasta i czasem pokryta tarczką sactum. Występuje jedna para plamek ocznych umiejscowionych w pobliżu odnóży.


  fot. kleszcz na elewacji budynku

  Jak wygląda kleszcz?

  Istnieją dwie główne rodziny kleszczy. Kleszcze twarde Ixdidae, oraz kleszcze miękkie argasidae.

  Miejsca występowania
  Istnieje ponad 850 gatunków kleszczy. Wszystkie z nich są krwiopijnymi pasożytami głównie ssaków i ptaków, lecz czasem również gadów i płazów. Kleszcz potrafi przeżyć długie okresy bez pożywienia, co jest bardzo przydatne w razie ograniczonej liczby żywicieli. Okresy życia bez żywiciela w zależności od gatunku wacha się między 3-21 miesiący. Gatunek Argas reflexus czyli Obrzeżek gołębień może przetrwać bez pożywienia przynajmniej 5 lat.

  Kleszcz do wylęgu wymaga wilgotności względnej wyższej niż 80%. Warunki takie można znaleźć w ściółce leśnej lasów liściastych i iglastych o wystarczającej ilości opadów. Kleszcze można obecnie spotkać w zasadzie w każdym najmniejszym parku czy przydomowym ogrodzie. Problem kleszczy nie dotyczy już tylko osób ściśle związanych z leśnictwem czy mieszkających na wsiach, lecz także ludzi zamieszkujących duże aglomeracje miejskie, jednakże kleszcze lęgną się przede wszystkim w skupiskach dzikich zwierząt.
  Do jego żywicieli należą: gryzonie, owce, zwierzyna płowa, lisy, jeże, no i ptaki które wraz z migracją transportują kleszcze.

  W Polsce występuje 19 gatunków kleszczy (źródła podaja 19-21), w tym 3 gatunki obrzeżków i 16 gatunków kleszczy właściwych.

  Kleszcz i jego znaczenie jako szkodnika
  Potrzeba żywienia się krwią czyni z kleszczy ważne szkodniki ze względu na dokuczliwość, utratę krwi u żywiciela oraz możliwość przenoszenia chorób.  Ukłucia kleszczy same w sobie nie są groźne. Składniki przeciwzakrzepowe zawarte w ich ślinie tzw. antykoagulanty moga jednak prowadzić do krwotoków. Silne infestacje kleszcza A. reflexus mogą powodować śmierć gołębi w wyniku utraty krwi. Ukłucia są szczególnie groźne gdy towarzyszy im podrażnienie lub ranki zostaną zakażone.
  Kleszcz kłujący człowieka: I. ricinus

  Przykłady chorób odkleszczowych spotykanych w Europie

  • Choroby wirusowe: Kleszczowe zapalenie mózgu, choroba skokowa owiec.
  • Choroby powodowane przez riketsje: Gorączka plamista
  • Choroby powodowane przez krętki: Bolerioza

  Co ciekawe, same kleszcze nie są podatne na przenoszony patogen.

  Zwalczanie kleszczy w ogrodzie. Jakie środki wybrać?
  Metoda zwalczania kleszczy zależy od gatunku i jego rozmieszczenia. Infestacje kleszczy Ixdidae poza pomieszczeniami można stwierdzić, przeciągając jasną kosmatą tkaninę po podejrzanej roślinności. Powinny się na niej pojawić ciemne punkciki larw, nimf i dorosłych osobników.

  Osoby pracujące na zewnątrz w rejonach podejrzanych powinny nosić odpowiednią odzież ochronną oraz stosować odpowiednie repellenty - środki odstraszające.
  Popularne i skuteczne substancje wykorzystywane w ww środkach: deet, Ir3535, pyretryna, ikarydyna.

  Kleszcz inny niż pozostałe.
  Specyficznym gatunkiem kleszcza jest Obrzeżek gołębi, a w zasadzie - gołębień Argas reflexus, którego ciało ma szaro kawowy kolor i długość ok 4 mm. Wąska krawędź wokół idiosomy jest lekko wywinięta do góry, z charakterystycznymi prążkami na jej brzegach. Mocno spłaszczona budowa umożliwiająca chowanie się w najciaszniejsze szczeliny, a także charakterystyczny wyraźnie zauważalny rysunek przypominający ślady pozostawione przez kornika drukarza w drzewie, pozwalają dość łatwo go rozpoznać spośród innych pasożytów.
  Obrzeżek gołębień, nie bez powodu kojarzy nam się z gołębiem. Jest to kleszcz którego środowiskiem jest obecność ptaków. Ten rodzaj kleszcza jest szczególnie dokuczliwy, a zarazem bardzo niebezpieczny zarówno dla ptactwa, a w momencie zawleczenia go przez gołębie na poddasza domów i strychów, również dla człowieka. Aktywność jego wzrasta gdy dane miejsce opuszczą ptaki. Zwalczanie obrzeżka jest bardzo trudne nawet dla profesjonalnych ekip zajmujących się dezynsekcją. Więcej o samym obrzeżku - link


  fot.ERPOL

  Aktualna ocena usługi zwalczanie kleszczy

  Usługę oceniło już 2 osób. Otrzymaliśmy od nich 5.0 pkt. na 5.0 możliwych

  Zostaw swoją opinię i oceń usługę zwalczanie kleszczy

  Opinie o usłudze zwalczanie kleszczy

  Odkleszczam działkę z firmą Erpol co roku, i nie mam problemu z kleszczami. Sąsiedzi w tym roku tego nie zrobili i już żałują, zwierzęta łapią po kilka kleszczy dziennie. Adrian Kalski
  mój znajomy miał boreliozę. To ciężka choroba. Od tamtej pory nie wychodzę do lasu bez opryskania ciała repelentem Anonymous 289
  • Deratyzacja

   Szczury i myszy stanowią ogromne zagro-
   żenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla...

  • Dezynsekcja

   Polega przede wszystkim na tępieniu
   szkodliwych owadów zwłaszcza...

  • Dezynfekcja

   Postępowanie mające na celu maksymal-
   ne zmniejszenie liczby drobnoustrojów...

  • Dezynfekcja po zgonie

   Przykry zapach, zanieczyszczenia biolo-
   giczne, krew, tkanki, muszą być bezpiecznie...

  • Ozonowanie

   Ozon jest niebieskawym gazem
   o specyficznej ostrej woni...

  • Likwidacja zapachów

   Po pożarach, dymu papierosowego, fermen-
   tacji, rozkładu gnilnego, fekaliów, chemii, itp

  • Odkomarzanie

   Zwalczanie komarów to forma zabiegu
   mająca na celu poprawę naszego...

  • Monitoring HACCP

   Monitoring HACCP ma na celu czynną
   ochronę przed szkodnikami poprzez...

  • STOP ptakom

   Ptaki miejskie żyjące na wolności są
   uznawane za zwierzęta udomowione...