• Na czym polega ozonowanie i kiedy jest wskazane?

    Na czym polega ozonowanie i kiedy jest wskazane? 

    Każdy kto wyszedł na zewnątrz po burzy, kojarzy z pewnością utrzymującą się w powietrzu rześkość i charakterystyczny świeży zapach. Dzieje się tak za sprawą ozonu – gazu nazywanego czasami aktywnym tlenem. Jego wyjątkowe właściwości wykorzystywane są do dezynfekowania pomieszczeń - technikę tę wykorzystuje się powszechnie w szpitalach, zakładach produkcyjnych oraz hotelach, a w ostatnich latach bardzo spopularyzowała się również w prywatnych mieszkaniach. Ozonowanie pozwala pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów: bakterii, wirusów, pleśni, a także utrzymujących się we wnętrzach nieprzyjemnych zapachów.

    Ozon jest gazem zbudowanym z trzech atomów tlenu. Jest bardzo nietrwały, ale dobrze rozpuszcza się w wodzie i wykazuje dużą reaktywność. Mimo właściwości aseptycznych, duża ekspozycja może mieć na ludzki organizm szkodliwe działanie, dlatego tez proces ozonowania powinien być wykonywany wyłącznie przez doświadczonych specjalistów i przy zachowaniu koniecznych środków ostrożności.

    Kiedy wskazane jest przeprowadzenie ozonowania?

    Najczęściej zabieg ten wykonywany jest w pomieszczeniach, które przez dłuższy czas pozostawały nieużywane lub zostały zaniedbane. Polecany jest również rodzinom, które chcą przystosować pokój do potrzeb nowego członka rodziny lub osoby zmagającej się z przewlekłymi chorobami oraz alergią. Ozonowanie usuwa między innymi pleśnie i grzyby, które mogą przyczyniać się do problemów z układem oddechowym. Wykorzystanie tej metody pozwala również uwolnić pomieszczenie od trudnych do usunięcia zapachów, takich jak na przykład dym papierosowy.

    Może się zdarzyć, że jednokrotne wykonanie dezynfekcji z wykorzystaniem ozonu nie przyniesie pożądanego skutku i proces trzeba będzie powtórzyć. Nie ma konkretnych wytycznych, które określałyby dopuszczalną częstotliwość, jednak przy zastosowaniu profilaktycznym nie powinno się go przeprowadzać częściej niż raz na trzy miesiące. W ozonowanych pomieszczeniach nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta. Należy również wynieść z nich wszystkie rośliny oraz przedmioty, które mogą ulec zniszczeniu poprzez nadmierne utlenienie.

    • Deratyzacja

      Szczury i myszy stanowią ogromne zagro-
      żenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla...

    • Dezynsekcja

      Polega przede wszystkim na tępieniu
      szkodliwych owadów zwłaszcza...

    • Dezynfekcja

      Postępowanie mające na celu maksymal-
      ne zmniejszenie liczby drobnoustrojów...

    • Dezynfekcja po zgonie

      Przykry zapach, zanieczyszczenia biolo-
      giczne, krew, tkanki, muszą być bezpiecznie...

    • Ozonowanie

      Ozon jest niebieskawym gazem
      o specyficznej ostrej woni...

    • Likwidacja zapachów

      Po pożarach, dymu papierosowego, fermen-
      tacji, rozkładu gnilnego, fekaliów, chemii, itp

    • Odkomarzanie

      Zwalczanie komarów to forma zabiegu
      mająca na celu poprawę naszego...

    • Monitoring HACCP

      Monitoring HACCP ma na celu czynną
      ochronę przed szkodnikami poprzez...

    • STOP ptakom

      Ptaki miejskie żyjące na wolności są
      uznawane za zwierzęta udomowione...