• Jesteś tutaj:  Strona główna  /  Publikacje  /  Muchy i ich szkodliwość

  Muchy i ich szkodliwość

  Muchy i ich szkodliwość 

  Te owady w powszechnej opinii nie kojarzą nam się z czymś szkodliwym czy niebezpiecznym. Owszem, sporo osób zgodzi się co do tego, że mucha domowa potrafi być bardzo natrętna, szczególnie w ciepłe i słoneczne dni. Natomiast prawdopodobnie większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że mucha może być nosicielem wielu chorób, które wywoływane są przez roznoszone przez nią bakterie i wirusy. Przedstawiamy najistotniejsze informacje na temat tych owadów.

  Występowanie

  Mucha domowa to pospolity insekt, który występuje na całym świecie. Możemy go spotkać nie tylko w gospodarstwach rolnych i hodowlanych, ale także domach, mieszkaniach oraz wszystkiego rodzaju budynkach. Jego aktywność zwiększa się w trakcie ciepłych dni, natomiast w chłodniejszym okresie bądź w nocy, owady te zwykle odpoczywają. Wewnątrz budynków najczęściej można je spotkać na sufitach, podłogach i ścianach z kolei na zewnątrz - na ziemi, ogrodzeniach czy roślinach.

  Szkodliwość

  To nie wspomniane natręctwo jest dla nas największym zagrożeniem ze strony much. Ich powszechne występowanie oraz kontakt z padliną czy odchodami, sprawia że owady te są odpowiedzialne za roznoszenie wielu groźnych chorób. Można do nich zaliczyć m.in. dur brzuszny, cholerę, wąglik, gruźlice oraz paratyfus. Szacuje się, że tylko jeden owad przenosi na swoim ciele nawet do kilku milionów mikroorganizmów. Dlatego jego nawet krótki kontakt z żywnością (owocami, przekąskami czy gotowymi potrawami), może okazać się dla człowieka bardzo szkodliwy.

  Zwalczanie

  Chyba każdy z nas ma w swoim domu czy mieszkaniu przynajmniej jedną łapkę na muchy. Niektórzy wykorzystują także lepy lub specjalne lampy wabiące. Jednak jeśli mieszkamy blisko miejsc lęgowych tych owadów lub mamy do czynienia z ich dużym skupiskiem, wymienione sposoby mogą okazać się niewystarczające. Dlatego w takich sytuacjach warto rozważyć zastosowanie środków chemicznych, a najlepiej skorzystać z pomocy firm specjalizujących się w dezynsekcji. W ten sposób będziemy mieć pewność, że wybrana przez fachowców metoda zwalczania insektów, będzie skuteczna i dopasowana do konkretnych potrzeb.

  Zobacz udział przedstawiciela naszej firmy w Pytanie na Śniadanie w TVP2
  w którym rozmawiano na temat much.

   

  • Deratyzacja

   Szczury i myszy stanowią ogromne zagro-
   żenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla...

  • Dezynsekcja

   Polega przede wszystkim na tępieniu
   szkodliwych owadów zwłaszcza...

  • Dezynfekcja

   Postępowanie mające na celu maksymal-
   ne zmniejszenie liczby drobnoustrojów...

  • Dezynfekcja po zgonie

   Przykry zapach, zanieczyszczenia biolo-
   giczne, krew, tkanki, muszą być bezpiecznie...

  • Ozonowanie

   Ozon jest niebieskawym gazem
   o specyficznej ostrej woni...

  • Likwidacja zapachów

   Po pożarach, dymu papierosowego, fermen-
   tacji, rozkładu gnilnego, fekaliów, chemii, itp

  • Odkomarzanie

   Zwalczanie komarów to forma zabiegu
   mająca na celu poprawę naszego...

  • Monitoring HACCP

   Monitoring HACCP ma na celu czynną
   ochronę przed szkodnikami poprzez...

  • STOP ptakom

   Ptaki miejskie żyjące na wolności są
   uznawane za zwierzęta udomowione...