• Choroby przenoszone przez kleszcze

  Choroby przenoszone przez kleszcze 

  Wielkimi krokami zbliża się (czy raczej już nadszedł) sezon na kleszcze. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że te małe pajęczaki zaczynają nam zagrażać już w momencie, kiedy temperatura ziemi wynosi około 5 °C. Ze względu na łagodne zimy przyjmuje się, że ich aktywność może trwać od marca aż do listopada, a więc nie przypada jedynie na sezon wiosenny i letni. Niestety pomimo jego niewielkich rozmiarów, ukąszenie przez kleszcza może być dla człowieka bardzo niebezpieczne. Istnieje wiele groźnych chorób przenoszonych przez te pajęczaki, dlatego nie należy bagatelizować żadnego, bliższego z nimi kontaktu. Przedstawiamy najpopularniejsze choroby przenoszone przez kleszcze, z którymi możemy spotkać się w naszym kraju.

  Kleszczowe zapalenie mózgu

  Jedna z najczęściej wymienianych i najgroźniejszych chorób, przenoszonych przez tego pajęczaka. W początkowej fazie jej objawy mogą być niezauważalne bądź przypominać dolegliwości grypopodobne. Mowa tutaj o gorączce, bólach mięśni i stawów, czy zapaleniu górnych dróg oddechowych. W późniejszej fazie choroby może dojść także do niedowładu kończyn, a nawet zaburzeń psychicznych. Ze względu na możliwość wystąpienia ciężkich powikłań, choroba ta często wymaga długotrwałej hospitalizacji.

  Borelioza

  Jej objawy również łatwo przeoczyć lub zbagatelizować, gdyż przypominają grypę. Mogą pojawić się już po około tygodniu od ukąszenia i często towarzyszy im tzw. rumień wędrujący. Z tego względu warto obserwować miejsce po ukąszeniu, gdyż może to pomóc we wczesnym zdiagnozowaniu choroby. Dodatkowe objawy, które mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po zarażeniu, to zapalenie stawów oraz zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne. Leczenie boreliozy polega na antybiotykoterapii.

  Babeszjoza

  Przebieg tej choroby przypomina w swoich objawach malarię. Najczęściej towarzyszy jej osłabienie oraz gorączka. Babeszjoza jest przenoszona przez kleszcze, ale także psy. Nieleczona może prowadzić do ciężkich powikłań, a nawet śmierci.

  Anaplazmoza

  Również charakteryzuje się objawami grypopodobnymi oraz wysoką gorączką i krwawieniami z przewodu pokarmowego. Choroba może być przenoszona na ludzi przez owady, które miały wcześniej kontakt z zarażonym gryzoniem.

  Środki bezpieczeństwa

  To tylko część groźnych chorób, na które jesteśmy narażeni po ukąszeniu przez kleszcza. Niestety na większość z nich nie ma skutecznych szczepionek czy leków, które całkowicie wyleczyłyby nas z choroby. Dlatego warto korzystać ze środków zapobiegawczych, takich jak noszenie ubrań zakrywających całe ciało podczas przebywania na terenie zalesionym, a także stosować preparaty odstraszające oraz dokładnie oglądać ubrania i ciało po spacerach.

  • Deratyzacja

   Szczury i myszy stanowią ogromne zagro-
   żenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla...

  • Dezynsekcja

   Polega przede wszystkim na tępieniu
   szkodliwych owadów zwłaszcza...

  • Dezynfekcja

   Postępowanie mające na celu maksymal-
   ne zmniejszenie liczby drobnoustrojów...

  • Dezynfekcja po zgonie

   Przykry zapach, zanieczyszczenia biolo-
   giczne, krew, tkanki, muszą być bezpiecznie...

  • Ozonowanie

   Ozon jest niebieskawym gazem
   o specyficznej ostrej woni...

  • Likwidacja zapachów

   Po pożarach, dymu papierosowego, fermen-
   tacji, rozkładu gnilnego, fekaliów, chemii, itp

  • Odkomarzanie

   Zwalczanie komarów to forma zabiegu
   mająca na celu poprawę naszego...

  • Monitoring HACCP

   Monitoring HACCP ma na celu czynną
   ochronę przed szkodnikami poprzez...

  • STOP ptakom

   Ptaki miejskie żyjące na wolności są
   uznawane za zwierzęta udomowione...