• Bezpieczna i skuteczna likwidacja gniazd os i szerszeni

  Bezpieczna i skuteczna likwidacja gniazd os i szerszeni 

  Osy i szerszenie czy należy się ich bać?

  Obecność w naszym najbliższym otoczeniu gniazda os lub szerszeni może być dla nas nie tylko uciążliwa, ale przede wszystkim niebezpieczna. Ryzyko zwiększa się gdy obecność owadów z gatunku osowatych pojawia się w otoczeniu placów zabaw dla dzieci, przedszkoli, szkół i miejsc publicznych. Największe narażenie w tym przypadku dotyczy dzieci. Poza tym wiele osób jest uczulonych na jad tych owadów. Ukąszenie przez osę, lub szerszenia może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym. Zdarzały się również przypadki połknięcia owada wraz ze spożywanym posiłkiem - napojem. Owad może użądlić podczas przełykania, co jest bardzo niebezpieczne nawet dla osób które nie są uczulone na substancje jadowe. Następuje wtedy naturalna opuchlizna, co w przypadku przełyku i części krtani doprowadzić może do zgonu w wyniku uduszenia. Należy zwracać uwagę na spożywanie napojów spożywanych z puszek, butelek i zakrytych kubków w których to przypadku nie widzimy znajdujących się w nich treści, a do których wnętrza mógł wniknąć owad wabiony słodką zawartością.
  O ile pozbycie się kilku uciążliwych owadów nie jest bardzo trudne i możemy to zrobić samodzielnie, posiłkując się choćby pułapkami tzw. osołapkami, o tyle zlikwidowanie całego roju - gdzie ilość owadów może wynosić nawet kilkaset, wymaga skorzystania z pomocy profesjonalistów zajmujących się dezynsekcją.

  Jak wygląda likwidacja gniazd?

  Jeżeli w swoim bliskim otoczeniu zlokalizujemy całe gniazdo os lub szerszeni, szybko należy podjąć stanowcze działania. Owady te co prawda nie atakują bez powodu, ale nie potrzeba wiele aby je sprowokować. Czasem wystarczy drażniący je zapach lub energiczny ruch. Sytuacja komplikuje się, gdy znajdujemy się w pobliżu ich siedliska, wówczas mogą nas potraktować jako potencjalne zagrożenie i zacząć żądlić.
  Gniazda najczęściej możemy spotkać na dachach domów lub budynków gospodarczych, a także w garażach bądź altanach ogrodowych. Im szybciej je wykryjemy i zlikwidujemy, tym lepiej. Natomiast takie działania wymagają bardzo dużej ostrożności - najbezpieczniej jest więc skorzystać z usług firm specjalizujących się w dezynsekcji.

  Najlepszym momentem na usunięcie gniazda są godziny wieczorne lub noc. W tym czasie owady są w uśpieniu i nie ulegają tak szybkiemu rozjuszeniu. Do likwidacji rojów os oraz szerszeni najlepsza jest dezynsekcja metodą opryskową lub opylania. Pierwsza z nich nazywana ze względu na swoją popularność metodą klasyczną, polega na ciśnieniowej aplikacji środków owadobójczych. Z kolei opylanie to nanoszenie preparatów pylistych, czyli substancji w postaci pyłów lub pudrów. Stosuje się je w miejscach, gdzie nie ma możliwości przeprowadzenia dezynsekcji preparatami płynnymi.

  Cena usunięcia gniazda os lub szerszeni uzależniona jest od stopnia skomplikowania zlecenia - wielkości gniazda oraz jego położenia, a więc tego czy mamy do niego bezpośredni dostęp, czy też przeprowadzana likwidacja wymaga zastosowania technik alpinistycznych.

  Firma Erpol z przyjemnością pomoże Państwu w zwalczeniu uciążliwego problemu, a także doradzi, jakie działania podjąć, aby zniechęcić owady do budowania gniazd w przyszłości.

  • Deratyzacja

   Szczury i myszy stanowią ogromne zagro-
   żenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla...

  • Dezynsekcja

   Polega przede wszystkim na tępieniu
   szkodliwych owadów zwłaszcza...

  • Dezynfekcja

   Postępowanie mające na celu maksymal-
   ne zmniejszenie liczby drobnoustrojów...

  • Dezynfekcja po zgonie

   Przykry zapach, zanieczyszczenia biolo-
   giczne, krew, tkanki, muszą być bezpiecznie...

  • Ozonowanie

   Ozon jest niebieskawym gazem
   o specyficznej ostrej woni...

  • Likwidacja zapachów

   Po pożarach, dymu papierosowego, fermen-
   tacji, rozkładu gnilnego, fekaliów, chemii, itp

  • Odkomarzanie

   Zwalczanie komarów to forma zabiegu
   mająca na celu poprawę naszego...

  • Monitoring HACCP

   Monitoring HACCP ma na celu czynną
   ochronę przed szkodnikami poprzez...

  • STOP ptakom

   Ptaki miejskie żyjące na wolności są
   uznawane za zwierzęta udomowione...