• Jak się pozbyć moli spożywczych?

  Jak się pozbyć moli spożywczych? 

  Kiedy mówimy o molach, najczęściej przychodzą nam na myśl niewielkie owady, które zamieszkują nasze szafy i mogą uszkadzać odzież, jednak do tej rodziny insektów zaliczanych jest również kilka gatunków, które żerują na żywności. Powszechnie spotkać można je w magazynach i spiżarniach, a także plantacjach owoców i warzyw – wszędzie tam, gdzie mają one dostęp do nieograniczonych ilości pokarmu. Jeżeli zaobserwujemy je w naszej kuchni, dokładnej inspekcji należy poddać wszystkie produkty, zwłaszcza te pochodzenia zbożowego (mąki, kasze oraz ryż), ponieważ to najczęściej w nich gnieżdżą się rozwijające się larwy.

  Mole spożywcze są niewielkimi owadami o smukłej budowie. W odróżnieniu od swoich odzieżowych kuzynów, w czasie spoczynku nie układają skrzydeł w trójkąt, lecz trzymają je płasko przy ciele. Ich ubarwienie, w zależności od gatunku, może oscylować od bieli po brąz. Dorosłe osobniki aktywne są głównie w nocy. Larwy wykluwają się z zapłodnionych jaj po około ośmiu dniach i mierzą od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Czasem trudno wypatrzyć je wśród ziaren, ale o ich obecności świadczyć mogą delikatne pajęczynki w opakowaniu produktu.

  Jeżeli mole spożywcze pojawiły się w naszej kuchni lub spiżarni, ich zwalczanie należy rozpocząć od dokładnego sprawdzenia całej przechowywanej żywności. Wszystkie produkty, w których wykryjemy larwy należy bezzwłocznie wyrzucić, podobnie jak opakowania, które nie zostały należycie zabezpieczone – istnieje duże ryzyko, że samice mola zdążyły już w nich złożyć jaja. Zarówno miejsce przechowywania jak i przedmioty, które mogły mieć kontakt z owadami powinny zostać dokładnie przemyte. W przeciwnym wypadku problem za jakiś czas powróci.

  Stosowanie przy żywności preparatów owadobójczych nie jest wskazane - mogą one pozostawać na jedzeniu i zaszkodzić osobom, które przypadkowo je spożyją. Skutecznością i bezpieczeństwem wykazują się natomiast pułapki feromonowe, które wabią mole i unieruchamiają ja na specjalnym lepie. Po zapełnieniu wystarczy je wyrzucić, a w razie potrzeby postawić nowy wabik.

  • Deratyzacja

   Szczury i myszy stanowią ogromne zagro-
   żenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla...

  • Dezynsekcja

   Polega przede wszystkim na tępieniu
   szkodliwych owadów zwłaszcza...

  • Dezynfekcja

   Postępowanie mające na celu maksymal-
   ne zmniejszenie liczby drobnoustrojów...

  • Dezynfekcja po zgonie

   Przykry zapach, zanieczyszczenia biolo-
   giczne, krew, tkanki, muszą być bezpiecznie...

  • Ozonowanie

   Ozon jest niebieskawym gazem
   o specyficznej ostrej woni...

  • Likwidacja zapachów

   Po pożarach, dymu papierosowego, fermen-
   tacji, rozkładu gnilnego, fekaliów, chemii, itp

  • Odkomarzanie

   Zwalczanie komarów to forma zabiegu
   mająca na celu poprawę naszego...

  • Monitoring HACCP

   Monitoring HACCP ma na celu czynną
   ochronę przed szkodnikami poprzez...

  • STOP ptakom

   Ptaki miejskie żyjące na wolności są
   uznawane za zwierzęta udomowione...