• Naturalny wróg pluskwy domowej

    Naturalny wróg pluskwy domowej 

    Nikt z nas nie lubi widoku panoszących się insektów po mieszkaniu. Widok ten jest nie tylko koszmarny pod względem estetycznym, ale też nie jest przyjemny z wielu innych względów. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że ma to związek z utrzymaniem odpowiedniej czystości w “czterech ścianach”, ale niekoniecznie jest to zgodne z prawdą, choć regularne sprzątanie wszystkich zakamarków z pewnością zminimalizuje ryzyko pojawienia się owadów w domu. Insekty są jednak nieobliczalne, nieprzewidywalne i potrzebują zaledwie chwili, by wedrzeć się potajemnie do naszego mieszkania, a następnie zrobić sobie z niego wygodne miejsce do żerowania. Jednym z najmniej lubianych, a zarazem najtrudniejszych do wytępienia owadów jest z pewnością pluskwa domowa. Warto poznać bliżej te popularne robaki, gdyż w przypadku ich wystąpienia niezwykle ważne jest, by wiedzieć z czym ma się do czynienia.

    Czym jest pluskwa domowa i gdzie najczęściej występuje?

    Insekt ten jest stosunkowo niewielki, bowiem osiąga rozmiar ok 5,5 milimetrów. Jest przy tym okrągły oraz płaski. Żywi się krwią stałocieplnych organizmów, przede wszystkim ludzi. Dlatego też najczęściej znaleźć go można w materacach, gdyż przebywa wtedy on blisko swojego żywiciela. Warto również zauważyć, że pluskwa domowa jest owadem, który żeruje najczęściej w nocy. W dzień skrywa się przed promieniami słonecznymi, jednak i wtedy można go spotkać, choć to raczej rzadkość. Wychodzi z ukrycia w zasadzie w dwóch przypadkach: kiedy mamy do czynienia z dużą ilością tych insektów lub gdy, owad ten jest bardzo głodny. Choć najczęściej występują w materacach łóżkowych, lista miejsc, w których mogą się zagnieździć jest nieograniczona. Pluskwę domową spotykano m.in. w puszkach elektrycznych, za tapetami, listwach przypodłogowych, gniazdkach czy też pod wykładzinami.

    Naturalny wróg pluskwy domowej – zajadek domowy, czyli jak może pomóc może nam natura

    W przypadku, gdy wykryjemy obecność wyżej wymienionego insekta należy jak najszybciej przystąpić do wytępienia go. Samodzielne pozbycie się pluskwy domowej może być procesem czasochłonnym, a także niezbyt skutecznym, choć zawsze warto sięgnąć po metody pozwalające na jego wytępienie. Niekiedy pomaga nam w tym jednak natura, a w zasadzie naturalni wrogowie biologiczni tego owada, czyli zajadki domowe. Te skrzydlate robaki także należą do rodziny pluskwiaków, lecz swoim wyglądem znacznie różnią się od swoich “kuzynów”. Są czarne lub brunatnoczarne, podłużne oraz spłaszczone. Osiągają rozmiar trzykrotnie lub nawet czterokrotnie większy od pluskwy. Zajadki najczęściej występują na strychach i piwnicach budynków mieszkalnych, a także innych budynkach gospodarczych. Często lgną do światła, jednak są stosunkowo rzadko spotykane. Zajadki żywią się pluskwami, ale “nie pogardzą” też pajęczakami, larwami innych owadów czy też muchówkami. Nie są jednak jedynymi wrogami pluskiew. W tym gronie możemy wymienić m.in. karaluchy, pająki czy mrówki.

    Trzeba jednak zauważyć, że poleganie na naturze może okazać się rozwiązaniem mało praktycznym. Dużo bardziej skuteczną metodą jest po prostu skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zajmie się dezynsekcją. Sposób ten pozwoli na zaoszczędzenie czasu, a przede wszystkim umożliwi rozwiązanie powstałego problemu.

    • Deratyzacja

      Szczury i myszy stanowią ogromne zagro-
      żenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla...

    • Dezynsekcja

      Polega przede wszystkim na tępieniu
      szkodliwych owadów zwłaszcza...

    • Dezynfekcja

      Postępowanie mające na celu maksymal-
      ne zmniejszenie liczby drobnoustrojów...

    • Dezynfekcja po zgonie

      Przykry zapach, zanieczyszczenia biolo-
      giczne, krew, tkanki, muszą być bezpiecznie...

    • Ozonowanie

      Ozon jest niebieskawym gazem
      o specyficznej ostrej woni...

    • Likwidacja zapachów

      Po pożarach, dymu papierosowego, fermen-
      tacji, rozkładu gnilnego, fekaliów, chemii, itp

    • Odkomarzanie

      Zwalczanie komarów to forma zabiegu
      mająca na celu poprawę naszego...

    • Monitoring HACCP

      Monitoring HACCP ma na celu czynną
      ochronę przed szkodnikami poprzez...

    • STOP ptakom

      Ptaki miejskie żyjące na wolności są
      uznawane za zwierzęta udomowione...