• Rybiki cukrowe popularne srebrzyki. Jak się ich pozbyć?

  Rybiki cukrowe popularne srebrzyki. Jak się ich pozbyć? 

  Skuteczne metody zwalczania rybików cukrowych ( srebrzyków )

  Owad ze względu na błyszczący, połyskliwy wygląd jak łuski u ryby został nazwany rybikiem. Można również spotkać określenie - srebrzyk, od srebra. Prawidłowa pełna nazwa tego insekta to: rybik cukrowy łac.Lepisma saccharina. Poza rybikiem cukrowym występuje jeszcze jego ciut większy kuzyn - rybik piekarniany łac.Thermobia domestica. Ten gatunek rybika jest nieco bardziej "wąsaty" i potrafi osiągać rozmiar 13mm, co daje mu 3mm przewagi nad rybikiem cukrowym. Jego dłuższe szczecinki znajdujące się na odwłoku i mocno wydłużone zaginające się do tyłu czułki pozwalają je odróżnić. Rybika piekarnianego można cześciej spotkać w obiektach przemysłowych niż mieszkaniach gdyż preferuje wyższe temperatury niż te które w przeciętnym mieszkaniu występują. Piekarnia i magazyny spożywcze są jego domem, stąd jego naturalna nazwa - piekarniany.
  Rybiki są przez niektórych znienawidzone i uważane za obrzydliwe, dla innych całkiem obojętne. Prawie każdy jednak się z nimi gdzieś spotkał i wie o jakich insektach mowa. Charakterystyczny sposób poruszania się zygzakiem i wydłużony kształt to znak rozpoznawczy. Owady te są dość pospolite i należą do często spotykanych w naszych domach i mieszkaniach. Najczęściej widziane wieczorem i w nocy w łazienkach i kuchniach.
  Problem rybików dotyka zarówno lokatorów nowych mieszkań, jak i tych ze starych kamienic.
  Srebrzyki preferują wilgotne środowisko i podwyższoną temperaturę. Słabo funkcjonująca wentylacja sprzyja pojawianiu się rybika w domu. Samo już obniżenie temperatury i częstsze wietrzenie przyczynia się do ograniczenia ich ilości.

  Porady eksperta w Pytaniu Na Śniadanie TVP1: Jak skutecznie pozbyć się rybików z mieszkania?

  Zobacz nasz filmik o rybiku kliknij

  Obecnie montowane w większości nowych budynków plastikowe okna, niski współczynnik przenikania ciepła, a także powszechnie stosowane tynki sylikonowe mają jak wszystko wady i zalety. Z jednej strony zmniejszają wydatki energetyczne związane z ogrzewaniem i poprawiają izolację, z drugiej jednak strony powodują często niekorzystny efekt tzw. termosu objawiający się zwiększoną wilgotnością w mieszkaniu w tym rozwijaniem się grzybów i pleśni. Łatwo przy tym zauważyć w zimie skraplanie się wody na szybach.
  Taka sytuacja powoduje że rybiki cukrowe znajdują środowisko bardzo im sprzyjające. Zresztą nie tylko rybiki, ale również gryzki i roztocza.
  Rybik jest typowym owadem biegającym mogącym się poruszać również po powierzchniach pionowych. Pojawienie się go w jednym mieszkaniu, jest tylko kwestią czasu by odwiedził również inne lokale w budynku.
  Czym żywią się rybiki?
  Pożywieniem rybików najczęściej są resztki po produktach spożywczych z naszych domów ( białko, skrobia i cukry ) a także kleje organiczne i uwielbiana przez nie celuloza, choćby gazety i papier toaletowy. Oczywiście nie pogardzą książkami, dokumentami, tapetą.
  Rybiki można uznać za dość odporne. Potrafią przeżyć bez pożywienia nawet rok !
  Zwalczanie:
  Skuteczne zwalczanie rybików polega na metodach fizycznych ( dokładne sprzątanie i odkurzanie powierzchni, zmywanie podłóg itd). Warto również zlecić kontrolę wentylacji by obniżyć wilgotność a także obniżyć temperaturę panującą w pomieszczeniu.
  Na rynku dostępne są specjalne pułapki na srebrzyki które kosztują zaledwie kilkanaście złotych. Ich konstrukcja i zawarte wewnątrz substancje wabiące pozwalają na ich skuteczne odłowienie.  Pułapki na srebrzyki można dostać również w naszym sklepie internetowym www.pryskaj.pl
  Niestety często konieczne jest użycie odpowiedniego środka owadobójczego. Warto użyć preparatów opartych na roztworach wodnych gotowych do użycia. Nie posiadają zapachu a ich czas działania jest stosunkowo długi. Preparaty w aerozolach na rybiki sprawdzają się bardzo słabo. Nie warto ich kupować. Aerozole na powierzchni utrzymują się bardzo krótko, przeważnie mają intensywną woń i można dość łatwo się samemu od nich podtruć. Jeśli metody wyżej opisane nie okazały się całkowicie skuteczne sugerujemy skorzystać z usług doświadczonej firmy dezynsekcyjnej takiej jak nasza. Zajmiemy się problemem w sposób bezpieczny i na pewno skuteczny.

  Jeśli nie jesteś pewnien z jakim owadem masz problem - skorzystaj z naszej bazy o owadach. kliknij w  Rozpoznaj szkodnika.

  Aktualna ocena usługi

  Usługę oceniło już 6 osób. Otrzymaliśmy od nich 5.0 pkt. na 5.0 możliwych

  Zostaw swoją opinię i oceń usługę

  Opinie o usłudze

  Bardzo fajnie, właśnie tego chciałam się dowiedzieć, wszystko ci ważne zawarte w jednym artykule:) Asia Bączek
  KONKRETNIE-wiem jak się pozbyć intruzów Amelia Rutkowska
  Bardzo przydatny i pomocny artykuł Edyta Dumańska
  Bardzo przystępnie napisane dzieki Elzbieta Sobieszczanska
  Super opis MM
  B. dobre. Krótko, treściwie i zrozumiale Jan KOSMALA
  • Deratyzacja

   Szczury i myszy stanowią ogromne zagro-
   żenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla...

  • Dezynsekcja

   Polega przede wszystkim na tępieniu
   szkodliwych owadów zwłaszcza...

  • Dezynfekcja

   Postępowanie mające na celu maksymal-
   ne zmniejszenie liczby drobnoustrojów...

  • Dezynfekcja po zgonie

   Przykry zapach, zanieczyszczenia biolo-
   giczne, krew, tkanki, muszą być bezpiecznie...

  • Ozonowanie

   Ozon jest niebieskawym gazem
   o specyficznej ostrej woni...

  • Likwidacja zapachów

   Po pożarach, dymu papierosowego, fermen-
   tacji, rozkładu gnilnego, fekaliów, chemii, itp

  • Odkomarzanie

   Zwalczanie komarów to forma zabiegu
   mająca na celu poprawę naszego...

  • Monitoring HACCP

   Monitoring HACCP ma na celu czynną
   ochronę przed szkodnikami poprzez...

  • STOP ptakom

   Ptaki miejskie żyjące na wolności są
   uznawane za zwierzęta udomowione...