Z kleszczami możemy mieć do czynienia nie tylko podczas wędrówek po lesie, lecz także podczas wizyt w parkach, na łąkach czy nawet w gospodarstwach hodowlanych, w których bytują ptaki. Mowa o szczególnie niebezpiecznym gatunku kleszcza, jakim jest obrzeżek gołębi, zwany także ptasim kleszczem czy kleszcz gołębi. Jego ugryzienia są niezwykle bolesne, a do tego niebezpieczne na ludzi.
Największe skupiska obrzeżka gołębiego spotykane są w środowiskach bytowania ptactwa a więc w kurnikach, na drzewach, w lasach, na łąkach, lecz także na nieużytkowanych poddaszach i strychach. Obrzeżek gołębi należy do pajęczaków. Ma od 0,5 do 1 cm długości i od 0,3 do 0,7 cm szerokości. Ma szary lub cielisty kolor. Ugryzienie obrzeżka bardzo boli i szybko objawia się zaczerwienieniem oraz miejscowym obrzękiem skóry i swędzeniem. W niektórych przypadkach obrzęk obejmuje całą kończynę, a nawet stronę ciała. W reakcji alergicznej na ukąszenie wystąpić mogą nudności, wymioty, duszności, zawroty głowy czy gorączka. Takiej sytuacji nie należy lekceważyć, ponieważ tak jak inne kleszcze, obrzeżek gołębi może przenosić boreliozę oraz odkleszczowe zapalenie opon mózgowych.
Warto podkreślić, że samodzielne zwalczanie obrzeżka gołębiego jest niezwykle trudne. Gatunek ten jest odporny na niskie temperatury i może przetrwać bez pożywienia nawet pół roku. Biorąc pod uwagę, że podczas prób samodzielnego zwalczania tego szkodnika może dojść do ugryzienia, zdecydowanie lepiej skorzystać z profesjonalnej obsługi.
W naszej firmie stosujemy opryskiwanie i zamgławianie specjalistycznymi środkami chemicznymi ukierunkowanymi na zwalczanie obrzeżka gołębiego. Korzystając z usług zawodowców można mieć pewność, że pozbędziemy się zarówno dorosłych osobników, jak i larw. Tego rodzaju dezynsekcję najczęściej przeprowadzamy na poddaszach, strychach i w obiektach gospodarczych. Bywa, że konieczne jest usunięcie tapet, boazerii i paneli.
Rabaty