• Małe robaczki w domu – małe czarne robaczki, mrówki ze skrzydłami

  Małe robaczki w domu – małe czarne robaczki, mrówki ze skrzydłami 

  Widok owadów w mieszkaniu nigdy nie jest widokiem przyjemnym. Ci nieproszeni goście, mimo że nie są często groźni dla człowieka, często sprawiają wiele problemów. W dodatku bardzo szybko się rozmnażają i przemieszczają, co w znacznym stopniu utrudnia ich wyeliminowanie. Najczęściej wielu z nas spotyka na swoje drodze tzw. “czarne robaczki”, które są stosunkowo niewielkich rozmiarów, a także mrówki ze skrzydłami, pojawiające się głównie latem. W celu ich wytępienia większość z nas sięga głównie po środki owadobójcze, tak naprawdę nie wiedząc z czym się ma do czynienia. To błąd, gdyż nie zawsze tego typu preparaty okażą się skuteczne w swoim działaniu, a poznanie nazw oraz słabych punktów insektów może pozwolić na pozbycie się ich raz na zawsze. Czym więc mogą być te czarne robaczki pełzające po domu?

  Czarne robaczki w domu – psotnik zakamarnik

  Jednym z najczęściej pojawiających się owadów w mieszkaniu jest psotnik zakamarnik zwany potocznie gryzkiem. Zdarza się, że niektóre z tych robaczków latają. Insekt ten uwielbia warunki dużej wilgotności, więc można zauważyć go wszędzie tam, gdzie są warunki korzystne dla jego rozwoju np. w łazience czy kuchni. Z tego względu należy sprawdzić instalacje hydrauliczne w całym domu, gdyż może się okazać, że przecieka rura doprowadzająca wodę do kranu. Warto również zastanowić się nad obniżeniem wilgotności w poszczególnych pomieszczeniach za pomocą urządzeń do tego przeznaczonych. Jeżeli problem z psotnikami zakamarnikami nie zniknie lub będzie się powtarzać, konieczne będzie użycie np. oprysku na owady.

  Prawdziwa zmora, czyli twarde, podłużne żuczki

  O ile gryzki są stosunkowo niewielkie i “miękkie”, to żuczki mają twarde pancerze i w dodatku latają, utrudniając ich pozbycie się. W dodatku bardzo szybko się rozmnażają, przez co stanowią prawdziwą plagę każdego domownika. Najbardziej popularny sposób umożliwiający usunięcie insektów z mieszkania opracowano już wiele lat temu, dzięki czemu możemy korzystać z mądrości swoich przodków. Do pozbycia się żuczków wystarczą dwa składniki - cukier i boraks. Mieszanka tych dwóch substancji zostawiona w odpowiednim miejscu raz na zawsze załatwi problem z tymi owadami.

  Mrówki faraonki oraz mrówki ze skrzydłami (hurtnice)

  Na liście owadów, które uważane są za małe, czarne robaczki nie mogło zabraknąć mrówek faraonek oraz ich kuzynek, latających mrówek zwanych hurtnicami. Do widoku tych pierwszych zdołaliśmy się przyzwyczaić, gdyż zazwyczaj jak robi się ciepło, one “wychodzą na powierzchnię” i pojawiają się w naszych domach. Pośród nich możemy spotkać także mrówki ze skrzydłami, czyli hurtnice. Owady te szukają w miesiącach wakacyjnych schronienia w mieszkaniach ze względu na panującą w ich gatunku rójkę. Skrzydła pozwalają więc tym insektom na szybsze przemieszczanie się, a także na znajdowanie bezpiecznego “lokum”, w którym będą mogły założyć swoje gniazdo. Jednak nie jest to regułą, gdyż te czarne robaczki po prostu lubią ciepło. Aby pozbyć się faraonek, jak i mrówek ze skrzydłami z domu zazwyczaj wystarczą specjalne preparaty do ich zwalczania. Ciekawym rozwiązaniem jest także posmarowanie np. dekielka od słoika miodem w celu zwabienia insektów (owady przykleją się do niego i zdechną).

  • Deratyzacja

   Szczury i myszy stanowią ogromne zagro-
   żenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla...

  • Dezynsekcja

   Polega przede wszystkim na tępieniu
   szkodliwych owadów zwłaszcza...

  • Dezynfekcja

   Postępowanie mające na celu maksymal-
   ne zmniejszenie liczby drobnoustrojów...

  • Dezynfekcja po zgonie

   Przykry zapach, zanieczyszczenia biolo-
   giczne, krew, tkanki, muszą być bezpiecznie...

  • Ozonowanie

   Ozon jest niebieskawym gazem
   o specyficznej ostrej woni...

  • Likwidacja zapachów

   Po pożarach, dymu papierosowego, fermen-
   tacji, rozkładu gnilnego, fekaliów, chemii, itp

  • Odkomarzanie

   Zwalczanie komarów to forma zabiegu
   mająca na celu poprawę naszego...

  • Monitoring HACCP

   Monitoring HACCP ma na celu czynną
   ochronę przed szkodnikami poprzez...

  • STOP ptakom

   Ptaki miejskie żyjące na wolności są
   uznawane za zwierzęta udomowione...