• Jesteś tutaj:  Strona główna  /  Rozpoznaj szkodnika  /  Katalog owadów

  Katalog owadów

  Katalog owadów 

  Na niniejszej stronie znajdziesz opis następujących owadów - nie tylko szkodników.
  Kliknij w jego nazwę i dowiedz się więcej.

   

  biedronka siedmiokropka
  biedronka azjatycka
  dzier włochaty
  gryzek psotnik
  karaczan brązowo paskowany
  karaczan prusak
  karaczan wschodni (karaluch)
  kątnik domowy
  kleszcz
  krocionóg
  kołatek domowy
  komar brzęczący
  kosarz
  kuczman
  meszka
  mol odzieżowy
  mól włosienniczek
  mol spożywczy
  mól ziarniak
  mklik mączny
  mklik próchniczek
  mklik figowiak
  mklik daktylowiec
  omacnica spichrzanka
  zadarlica spiżarnianka
  mrówka faraona
  mrówka pospolita
  mucha domowa
  mucha jesienna - bolimuszka kleparka
  muszka owocowa
  obrzeżek gołębień
  osa pospolita
  pchła
  pluskwa domowa
  prosionek szorstki
  pszczoła miodna
  rozkruszek
  rybik cukrowy
  rybik piekarniany
  rytel pospolity
  skorek
  skulica pospolita
  spuszczel pospolity
  stonoga murowa
  szerszeń europejski
  szubak
  świerzbowiec
  trojszyk
  trzpiennik olbrzymi
  tygrzyk paskowany ( pająk )
  wesz
  wołek zbożowy
  zadomka
  zaleszczotek pospolity, książkowy
   


  Biedronka siedmiokropka

  Jeden z najpopularniejszych oraz najbardziej lubianych gatunków owadów w Polsce. Biedronka siedmiokropka zwana jest potocznie również „Bożą krówką”, a jej obecność można dostrzec głównie wiosną bądź latem, gdyż w najchłodniejszą porę roku zimują w ciepłych miejscach. Dorosłe osobniki osiągają długość od 5 do 8 cm. Jak sama nazwa wskazuje, owady te posiadają na czerwonych pokrywach siedem kropek, po 3 na każdej stronie oraz jednej występującej na łączeniu pokryw. Biedronki składają małe i okrągłe jaja koloru żółtego, a po wykluciu się larwy tych owadów są niewielkie i dosyć grube. Najczęściej ich ciało przybiera ciemne ubarwienie, niemalże czarne (choć bywa również ciemnofioletowe).

  „Boże krówki” występują zazwyczaj wszędzie tam, gdzie występuję ich podstawowe źródło pożywienia, czyli mszyce. Żywią się również czerwcami czy też tarcznikami. Z tego względu spotkać je możemy na praktycznie wszystkich kontynentach i w różnych środowiskach (choć w lasach można spotkać ten gatunek bardzo rzadko), gdyż mają zdolność do łatwego przystosowywania się do każdych warunków. W okresie zimowym bardzo często można znaleźć je w szparach okiennych czy też na strychach.


  Biedronka azjatycka

  Jest uważana za gatunek inwazyjny, gdyż ze względu na swoją naturalną agresję wypierają swoje europejskie „kuzynki”. Biedronka azjatycka, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Dalekiego Wschodu i znacząco się różni od siedmiokropki. W stosunku do niej ma żółte lub pomarańczowe pokrywy oraz różną ilość kropek. W przeciwieństwie do „Bożych krówek” znacznie częściej gryzie ludzi, powodując występowanie alergii. Jaja arlekina (inna nazwa biedronki azjatyckiej) posiadają pomarańczowe pasy na bokach odwłoka, a także cztery brodawki grzbietowe.

  Larwy, tak jak dorosłe osobniki, żywią się głównie mszycami i są bardzo żarłoczne. Gdy zabraknie im głównego źródła pożywienia, zadowalają się również jajami oraz larwami siedmiokropek, co powoduje zmniejszanie się populacji biedronek europejskich. Arlekiny mają tendencję do znajdowania schronienia w budynkach mieszkalnych, a najczęściej można je odnaleźć w ramach okiennych, gdzie zimują w dużych skupiskach. Jesienią natomiast przygotowują się do hibernacji. W przypadku odnalezienia tych owadów w domu należy użyć odkurzacza i wciągnąć je do środka, a następnie pozbyć się worka z arlekinami.


  Karaczan PRUSAK Blatella germanica

  Inne potoczne nazwy prusaka to: karakan, karakon, francuz.
  Samiec prusaka jest brunatno-żółty z jaśniejszymi nogami i czułkami. Samica natomiast jest nieco ciemniejsza. Załączona fotografia przedstawia samicę wraz z kokonem ( ooteką ).
  Na głowie znajdują się długie, cienkie czułki zbudowane z licznych członów.
  Są one w ciągłym ruchu, gdyż dla karaczana są ważnymi narządami zmysłowymi.
  Prusaki często je czyszczą przesuwając przez aparat gębowy. Larwy mają zdolność regeneracji utraconych członów czułków.
  Odnóża ich są długie i mają charakterystyczne kolce na goleniach. Stopa zbudowana jest z 4 członów, który każdy ma przylgi, a ostatni ma dodatkowo poduszeczkę i pazurki.
  Dzięki tak zbudowanym stopom, może łatwo poruszać się po gładkich i pionowym powierzchniach.
  Odwłok samicy jest szeroki i zwykle przykryty skrzydłami. Odwłok samca natomiast jest wydłużony i wysmukły, a jego koniec nieznacznie wystaje poza skrzydła.
  Odwłok jest wyraźnie segmentowany i na końcu zaopatrzony pierwotnymi wyrostkami zwanymi cerci.
  Prusak ma dobrze wykształcone skrzydła, ale nie fruwa. Używa skrzydeł do "lotu szybowcowego" lub jako "spadochronu" przy spadaniu z większych wysokości.
  Jest owadem występującym gromadnie, najczęściej w lokalach z centralnym ogrzewaniem.
  Samica w ciągu życia składa do 4-8 kokonów tzw. ootek (najczęściej 6).
  Z pękniętej ooteki wylęga się 35-40 małych, jasno ubarwionych larw.
  Larwy kształtem przypominają owady dorosłe, jednakże po wylężeniu są białe, a już po godzinie ich ciało ciemnieje, stając się koloru ciemno brązowego - prawie czarnego.

  Prusaki potrzebują do rozwoju kilku czynników sprzyjających:

  • schronienia - tam gdzie mogą się ukryć przed dochodzącym światłem
  • wody - woda jest niezbędna im do życia. Bez niej owad nie przeżyje dłużej niż 12 dni mimo posiadania pokarmu.
  • pożywienia - prusaki żywią się prawie wszyskim, jednakże tłuszcz, pozostałości organiczne, produkty mączne i zbożowe są przez nie najbardziej tolerowane. Musimy również pamiętać iż są owadami kanibalicznymi. Młode owady chętnie żywią się odchodami owadów dosrosłych.
  • spokoju - prusaki uciekają przed nagłym ruchem powietrza, zmianą temperatury otoczenia, głośnymi dźwiękami, wibracjami i wstrząsami.
  • ciepła - występują w okolicach kuchenek, urządzeń elektrycznych, grzejników, lodówek itp.

  Karaczan wschodni pot. KARALUCH Blatta orientalis

  Długość samców wynosi około 25 mm a samic blisko 32 mm. Są one błyszczące i ciemnobrązowe, prawie czarne z wyglądu. Poczwarki (formy nierozwinięte) mogą być czerwono-brązowe. Słabo wspinają się po gładkich powierzchniach, co może zredukować ich występowanie w budynkach.
  Dobrze tolerują zimno, dlatego łatwo je znaleźć na zewnątrz budynków, w rynnach, ogrodach, studzienkach ściekowych, zewnętrznych konstrukcjach z cegieł i innych.

  Samica karaczana wschodniego nosi kokon przez około 30 godzin, a po tym czasie składa go, gubi lub pozostawia w pobliżu źródła pożywienia. Każdy kokon posiada 16 jaj, z których średnio po sześciu tygodniach wylęgają się młode organizmy. Okres ten może być dłuższy, w zależności od warunków. w tej sytuacji składanie jaj można określić mianem "cykającej bomby" czekającej tylko na wylęg nowych osobników, które zasiedlają pobliskie otoczenie.


  Karaczan brązowo paskowany

  Jeden z najmniejszych przedstawicieli gatunków karaczana (zwanego też potocznie karaluchem), gdyż osiąga zazwyczaj rozmiar od 10 do 14 mm długości. Jest koloru jasnobrązowego, a na skrzydłach oraz odwłoku posiada dwa nieregularne paski o jasnym kolorze. Są one dosyć dobrze widoczne, co pozwala ławo odróżnić ten gatunek np. od prusaków. Samica tego owada różni się nieco od samca, gdyż w przeciwieństwie do niego nie posiada skrzydeł przykrywających całego odwłoka. Jest także od niego szersza. Zarówno samica, jak i samiec nie latają, a skrzydła służą im do tzw. lotu spadochronowego np. przy spadaniu z większych wysokości.

  Tak jak większość karaluchów, karaczan brązowo paskowany żeruje głównie w nocy i bardzo rzadko można spotkać go w dzień, gdyż unika światła. Żywi się praktycznie wszystkim. W związku z tym, że potrzebuje mniej wilgoci niż prusaki, częściej możemy go spotkać w domach czy też budynkach gospodarczych, rzadziej natomiast w restauracjach czy też pubach. Gatunek ten najliczniej występuje w Stanach Zjednoczonych, lecz w ostatnich latach jego ekspansja przeniosła się na kraje europejskie m.in. Wielką Brytanię czy też Irlandię.


  Kątnik domowy

  W Polsce istnieje wiele gatunków pająków, ale kątnik domowy z pewnością należy do najpopularniejszych. Spotkać go można, jak sama nazwa wskazuje, głównie w mieszkaniach i ogrodach, czyli wszędzie tam, gdzie żyją ludzie. Nie chce rzucać się w oczy, dlatego większość czasu spędza w ciemnych miejscach np. piwnicznych zakamarkach. Mimo że jest owadem stosunkowo pożytecznym, gdyż żywi się pluskwami, rybikami cukrowymi, muchami, komarami, karaczanami czy też mrówkami, nie jest lubiany przez ludzi. Ma to związek z bolesnymi ukąszeniami, które są często wynikiem jego działań, gdy poczuje się zagrożony.

  Ten gatunek pająka występuje w dwóch odmianach: mniejszej i większej. Kątnik domowy mniejszy osiąga zazwyczaj długość około 1 cm, a rozpiętość jego odnóg sięga najczęściej około 5-6 cm. Dla porównania większy osobnik może mieć nawet 1,8 cm długości, a rozpiętość jego odnóży może sięgnąć nawet 10 cm. Zarówno ciało mniejszego, jak i większego kątnika domowego pokryte jest włoskami. Oba wymienione pająki różnią się pod względem wyglądu, mimo że należą do tego samego gatunku. Mniejszy posiada na odwłoku niedokończoną literę X, większy ma za to żółte paski lub plamy układające się w różne wzory.


  Kleszcz Ixodida
  Należy do rzędu pajęczaków - podgromada roztoczy.

  Jak wygląda kleszcz?

  Kleszcze pospolite żyją głównie w lasach, na paprociac i roślinach leśnych. Atakuje liczne ssaki, ptaki i człowieka.

  Kleszcz pospolity ( Ixodes ricinus) gatunek pajęczaka z rodziny kleszczowatych.


   


  Pluskwa domowa Cimex lectularius

  fot. ERPOL "bardzo duże pluskwy opite krwią"

   

  Czym jest pluskwa? Jest jednym z najbardziej dokuczliwych pasożytów człowieka. Pluskwy żyją w otoczeniu ludzi - najczęściej w naszych sypialniach. Pluskwa domowa atakuje nie tylko ludzi, lecz także różne ssaki, ptaki i nawet gady. W warunkach domowych, dokuczają nam najczęściej nocą - gryząc nas w łóżkach. Stąd nazwa w jęz.angielskim - bedbug (żuk łóżkowy)
  Ciało pluskwy domowej jest silnie spłaszczone, owalne, nieco zwężające się ku przodowi. Zabarwione jest na kolor brunatny, czerwonobrązowy.

  Jak rozpoznać pluskwę?
  Oznaki występowania pluskiew. Wskazówki świadczące o obecności pluskiew:

  • żywe lub martwe pluskwy, oskórek po wylinkach larw, wylęgnięte lub niewylęgnięte jaja
  • plamienie krwią - jest to krew strawiona i wydalona przez owady, którą można początkowo zaobserwować na pościeli, ale także wzdłuż szwów materacy i innych miejscach, gdzie pluskwy będą się ukrywać. Może to być również krew powstała na skutek przypadkowego zgniecenia opitego owada podczas snu.
  • mdły, słodkawy zapach może być obecny przy intensywnej aktywności owadów tudzież przy wysokiej populacji, oraz po rozgnieceniu.

  Zobacz też nasz krótki film o pluskwach ( film dla ludzi o mocnych nerwach )

  Jak rozpoznać pluskwę domową?


   

   

   

   

   

   

   

   

   

  cykl życia pluskwy domowej.

  Dorosłe pluskwy osiągają długość do 4-5 mm, a szerokość około 3-4 mm. Na głowie znajdują się duże czarne oczy i cienkie czułki składające się z 4 członów, z których ostatni jest wydłużony nitkowato. Aparat gębowy jest typu kłująco-ssącego, dobrze przystosowany do przebijania skóry i pobierania płynnego pokarmu. W czasie spoczynku ułożony jest wzdłuż ciała w zagłębieniu po stronie brzusznej.

  Warto wiedzieć o pluskwach...
  Samice pluskiew składają  jaja w marcu, maju i czerwcu w ilości nawet kilkudziesięciu sztuk. Okres rozwoju od jaja do dojrzałej pluskwy w temperaturze pokojowej trwa około 1-2 miesiące.  Pluskwy pobierają krew co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela mogą przeżyć nawet do 12 miesięcy. Larwy pluskiew, które nie znalazły żywiciela, mogą żyć do 150 dni, ale ich rozwój ulega zahamowaniu. Larwa pluskwy może pobierać krew już po kilku godzinach po wylęgu. Po nassaniu krwi zmienia się jej zabarwienie ciała na czerwone. W trakcie jak krew ulega trawieniu, zabarwienie larwy ciemnieje. Pluskwy poddają się hibernacji, jeśli przez okres dłuższy niż 3 miesiące nie mogą znaleźć żywiciela. Samice pluskiew różnią się wyglądem od samców. Są większe i bardziej okrągłe. Po zapłodnieniu samica składa wiosną biało-perłowe jaja w bezpieczne miejsca.
  Jaja przykleja do podłoża lepką wydzieliną, stąd czasami ciężko je usunąć.

  Pluskwy unikają światła, a za dnia przebywają w ukryciu. Na człowieka napadają w nocy, podczas jego snu. Przebijają skórę w najdelikatniejszych miejscach i pobierają krew z naczyń włosowatych.

  Pluskwa podczas ukłucia wprowadza substancje rozrzedzające krew (antykoagulant) celem jej łatwiejszego pobrania oraz substancje odpowiadające za miejscowe znieczulenie.

  Podczas jednego posiłku pluskwa kuje kilkakrotnie. Krew pije przez 1-15 minut (najczęściej 3-5 minut). Ilość pobranej krwi może przewyższać ciężar pasożyta. Samice pobierają częściej krew i w większych ilościach niż samce, gdyż jest im potrzebna do produkcji znacznej liczby jaj. Pogryzienia przez pluskwy są bardzo swędzące, nieraz pieką. Najlepszym sposobem jest nie drapanie ukąszeń. Nie ma leku na ukąszenia pluskiew, jedyną pomocą może być łagodzenie np. aloesem. Często zdarzają się osoby nie uczulone na pogryzienia pluskiew, wtedy nie będą miały oznak ukąszeń oraz charakterystycznego swędzenia, może pojawić się ewentualnie zaczerwienienie które szybko znika.

  Pluskwa odżywia się średnio raz na 7 dni. Wyższe temperatury mogą pobudzać owady do częstszego odżywiania się. Zwalczanie pluskiew jest dosyć trudnym i pracochłonnym zabiegiem, nasza firma oferuję usługę usuwania pluskiew ze 100% Gwarancją! Cennik zabiegów zwalczania pluskwy domowej - zakładka cennik dezynsekcja.

  Posiadamy odpowiednie szkolenia i certyfikaty, aby wykonywać zabiegi odpluskwiania - zapraszamy do zakładki - referencje i certyfikaty.

  Polecamy skorzystać z naszych usług odpluskwiania. Sprawdzone sposoby zwalczania pluskwy domowej - patrz cennik dezynsekcja. Skuteczne odpluskwianie tylko u nas! Odpluskwianie w Warszawie i okolicach.

  Jeśli chcesz zwalczyć pluskwy SAMODZIELNIE zapraszamy do naszego sklepu www.pryskaj.pl celem zakupu profesjonalnych środków.

  Pozbądź się pluskiew skutecznie - skorzystaj z naszych rad:

  • Pluskwy zwalczamy preparatami kontaktowymi opartymi o roztwory z koncentratów. Środki tzw. gotowe do użycia w większości przypadków są bardzo nisko stężone.
  • Musimy pamiętać iż jeden zabieg nie zawsze wystarczy. Trzeba się nastawić na to iż trzeba ich będzie wykonać co najmniej kilka.
  • Warto zmieniać preparaty w taki sposób aby nie doprowadzić do odporności na dany środek.
  • PODSTAWA DOBRZE WYKONANEJ DEZYNSEKCJI to dokładność wykonanego zabiegu !!

  Przy dużych ilościach owadów ( widzianych około kilkunastu szt.) polecamy skorzystać z usługi profesjonalnego zwalczania pluskiew. Próby usunięcia owadów samodzielnie są bardzo trudne i kosztowne.
   


  Gryzek psocoptera potocznie - PSOTNIK lub wesz książkowa - BOOKLICE, BOOK LOUSE z łac. Liposcelis bostrychophilus

  Nie każdy zna Gryzki Psocoptera. Do ich określania na świecie używa się nazwy booklice co w wolnym tłumaczeniu oznacza wesz książkową, choć zupełnie wszami nie są. W naszym kraju określane najczęściej: psotnikami lub gryzkami. Isnieje wiele gatunków, jednakże tylko nieliczne gryzki występują w naszych mieszkaniach. Najpospolitszy u nas jest psotnik Liposcelis bostrychophilus, psotnik lalotek Lachesilla pedicularia i zakamarnik pulsorz Trogium pulsatorium. Jeśli chodzi o ich wygląd i budowę to wyróżnia się te które posiadają delikatne skrzydełka, i te które ich nie mają. Są wtedy zredukowane i wyglądem przypominają bardziej łuski lub wypustki. Wyglądem przypominają termity gdyż są z nimi blisko spokrewnione. Można pomylić je z wszołami lub wszami. Ze względu na ich rozmiar, należy użyć mikroskopu lub dobrego szkła powiększającego. Duża głowa z czułkami i słabo rozwiniętymi wypukłymi oczami jest wyraźnie oddzielona od przedtułowia. Tułów zdecydowanie wiekszy o wydłużonym kształcie. Aparat gębowy - gryzący. Kolor zróznicowany, od blado szarego, poprzez białożółte, żółte, po brązowe. Ciało typu miękkiego.

  Ciekawostką w przypadku wielu gatunków gryzków jest fakt który na myśl przywodzi słynną produkcję filmową "Seksmisja", gdzie płeć męska stała się zbedna, a rozwój gatunku odbywał się partenogenetycznie. Z jajeczek które nie były zapłodnione, rozwijają się żeńskie osobniki potomne. Jajeczka - do 200szt, samice przyklejają do podłoża i maskują resztkami pokarmu. Rozwój z jajeczek 3-4 tygodnie.

  Czym się żywią, i gdzie je mozna spotkać?
  Psotniki można spotkać w zasadzie wszędzie. Oczywiście niezbędne jest sprzyjające środowisko - zwiekszona wilgotność, słaba wentylacja, nieogrzewane pomieszczenia. Takie środowisko jest sprzyjające do rozwoju i powstawania pleśni i grzybów, które są typowym pokarmem gryzków. Nowo oddane mieszkania, domy a w szczególności pomieszczenia piwniczne, strychy, komórki i magazynki z żywnością będą tymi gdzie znajdziemy je w pierszej kolejności. W spiżarniach, i magazynach produktów spożywczych, często porażają zboże i produkty zeń wytworzone tj. produkty przemiału, makarony, pieczywo a nawet  słodycze.
  Booklice ew book louse jest potoczną nazwą w jezyku angielskim oznaczającą wszy książkowe. Nazwa ta została gryzkom nadana gdyż ich występowanie jest powszechne w starodrukach i w książkach gromadzonych w archiwach i bibliotekach. Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o gryzkach? Kliknij na: artykuł o gryzkach.
   


  Rozkruszek  Acaarus

  Rozkruszki należą do rodziny roztoczy astigmatycznych zasiedlających różne środowiska.

  Są wśród nich szkodniki występujące w produktach spożywczych. Rozkruszki są małymi (trudnymi do zauważenia gołym okiem) szkodnikami osiągającymi rozmiar ciała od 0,2-0,7 mm o barwie białej, beżowej.

  Najpopularniejszym jest rozkruszek mączny (Acarus siro).

  Innym popularnym gatunkiem rozkruszków jest:

  Rozkruszek serowy (Tyrophagus casei) to gatunek roztocza będący groźnym szkodnikiem serów.

   

   

   

   

   

   

   


  Rybik cukrowy potocznie SREBRZYK  łac. Lepisma saccharina

  Jest to dość często spotykany szkodnik. Występuje zarówno w mieszkaniach jak i zakładach produkcyjnych np. piekarnie. Można go spotkać na swej drodze głównie nocą w wilgotnych pomieszczeniach. W mieszkaniach występuje głównie w łazience. Ze względu na swą budowę, bardzo łatwo chowa się we wszelkich zakamarkach, szczelinach i pęknięciach. Lubi ciepłe i zacienione miejsca. Można go wypatrzeć np pod obudową wanny, brodzika, pod kafelkami i listwami przypodłogowymi.
  Długość osobnika dorosłego to ok.10mm. Jest koloru szaro-srebrzystego, stąd potoczna nazwa "srebrzyki".
  Rybiki rosną bardzo wolno,wylęgają się z jajeczek a po wylężeniu młody wygląda dokładnie jak dorosły, różniąc się jedynie wielkością.
  Ich pokarmem jest celuloza, glukoza i polisacharydy. Może to być papier, resztki ze stołu, kleje, tapety, wełna, skóra itp.

  Zobacz materiał video o tym popularnym szkodniku na naszym kanale YouTube kliknij


  Mucha domowa łac. Musca domestica

  Pospolita mucha domowa jest szkodnikiem występującym na całym świecie.
  Osiąga zwykle 7-9 (wyjątkowo 10) mm długości i jest szaro czarno ubarwiona.
  Nie kłuje nie wysysa krwi, ale daje się we znaki swym natręctwem, a poza tym jest niebezpieczna, bo siadając nie tylko na środkach spożywczych, lecz również na padlinie, kale itp. może przenosić wiele chorób (salmonelozy, cholera, dur brzuszny...) wywoływanych przez bakterie wirusy lub pasożyty. Stwierdzono, że jedna mucha może przenosić na swoim ciele ponad milion bakterii.
  Rozrodczość jej jest olbrzymia. Jedna para much może spłodzić rocznie biliony potomstwa.
  Przy ciepłej i wilgotnej pogodzie miesięcznie mogą powstać dwa, a nawet trzy pokolenia. Na szczęście ograniczają to wrogowie naturalni muchy.
  Mucha lęgnie się od marca praktycznie w każdym wilgotnym organicznym materiale, najczęściej duże ilości w pobliżu siedlisk ludzkich lęgną się w: nawozach odzwierzęcych, ludzkich odchodach, śmieciach, rozkładających się warzywach i innych roślinach, odpadkach organicznych z gospodarstw domowych. Mucha przechodzi przeobrażenie zupełne. Larwy odżywiają się substancjami roślinnymi i zwierzęcymi będącymi zwykle w stanie rozkładu.
  Osiągają one do 15 mm długości. Znajdowane w odpadkach i wszelkich gnijących substancjach także w glebie ciemnobrunatne bobówki mają do 8 mm. Muchy są aktywne w dzień lubią ciepłe nasłonecznione powierzchnie. W budynkach podczas nocy lub w chłodne dni muchy zazwyczaj odpoczywają na podłogach, ścianach, sufitach. Na zewnątrz na roślinach, na ziemi, płotach, puszkach i innych tym podobnych elementach. Muchy wybierają rogi, załamania ścian i ich krawędzie oraz cienkie przedmioty, kable, struny, najchętniej ukrywają się blisko źródła pożywienia na wysokości 150–450 cm od podłoża.

  Materiał video o chorobach przenoszonych przez muchy domowe


  Bolimuszka kleparka - mucha jesienna łac. Stomoxys calcitrans

   

   


  Muszka owocowa, owocówka, WYWILŻNA łac. Drosophila melanogaster

  Wywilżna to niewielki owad (wielkości 2-3 mm) należący do rzędu muchówek. Tułów i odwłok koloru jasnożółtego do brązowego, odwłok od dołu jasnoszary. Cechą charakterystyczną większości owadów tego gatunku są duże, wyraźne czerwone oczy. Nazwa muszka owocowa pochodzi stąd, że owady te odżywiają się gnijącymi owocami. Muszki owocowe można spotkać w pobliżu fermentujących owoców, wina, słodkich konfitur, dżemów, a także octu. Dorosła samica może jednorazowo złożyć od 10 do 20 jaj, a w ciągu całego życia 200 – 300 jaj. Rozwijające się larwy żywią się mikroorganizmami występującymi na tych samych produktach w trakcie rozkładu i procesu gnicia.

  Obejrzyj nasz materiał video o muszkach owocowych zrealizowany z udziałem Eryka Połeć dla TVP2 Pytanie na niadanie.

  muszki owocowe


  Mrówka pospolita - hurtnica pospolita łac. Lasius niger

  Robotnice 3-4,5 mm długości, królowe długości 15 mm; robotnice koloru ciemnobrązowoczarnego, królowe ­brązowe. Owad ruchliwy, gnieździ się w trawie, w ścianach i pod brukowanymi drogami. Poszukuje pożywienia w dużym promieniu od mrowiska i może także wnikać do domów. Poszukujące pożywienia robotnice zanieczyszczają żywność i powierzchnie oraz niepokoją swoimi wędrówkami. Preferują słodkie pokarmy. W ogrodach odkrywają korzenie roślin i przesuszają glebę. Hodują szkodliwe mszyce dla rosy miodowej. Z drugiej strony są pożyteczne, gdyż są drapieżcami dla innych owadów i koprofagów oraz nekrofagów. Społeczne zwyczaje mrówek spowodowały rozwój systemu kastowego, gdzie poszczególne osobniki są odpowiedzialne za określone obowiązki w społeczeństwie mrówek. Są tam robotnice(sterylne samice), płodne samce i królowe (płodne samice). Robotnice budują i rozbudowują mrowisko, opiekują się larwami, poszukują pożywienia i wtedy stają się szkodnikami. Królowe żadnych z tych prac nie wykonują, pozostają cały czas w mrowisku.


  Mrówka faraona FARAONKA łac. Monomorium pharaonis

  Mrówki faraona pochodzą ze strefy tropikalnej. Obecnie owad kosmopolityczny.
  Rozwleczone po świecie wraz z rozwojem handlu. W rejonach o klimacie umiarkowanym, ze względu na wymagania cieplne i wilgotnościowe, ich bytowanie ograniczone jest do wnętrz budynków. W krajach o klimacie tropikalnym ich wystepowanie ma również miejsce na zewnątrz w otwartm terenie. Mrówki faraona można znaleźć w bardzo różnych miejscach: w domach mieszkalnych, hotelach, szpitalach, biurach, zasiedlają budynki z produktami spożywczymi, ogrody zoologiczne i statki. 
  Charakterystyka: robotnice są długości 1,5 - 2 mm, o barwie żółto-brązowej, niekiedy z ciemno brązowym odwłokiem. Samce są większe o długości do 3mm, czarne, uskrzydlone, lecz nie latają. Królowe jak u innych gatunków są zdecydowanie największe i osiągają rozmiary 3,6 - 5 mm długości, ciemnoczerwone, uskrzydlone, również nie fruwają. Ciekawostką jest iż mrówki tracą skrzydła tuż po kopulacji.
   


  Zaleszczotek pospolity ( książkowy ) łac. Chelifer cancroides


  Komar brzęczący łac. Culex pipiens

  Komar brzęczący jest najpospolitszym „kwiopijcą” w środowisku miejskim . Może lęgnąć się nawet w zbiornikach bardzo zanieczyszczonych, takich jak odstojniki ścieków i przeciekające węzły cieplne. Jego rozwój może się odbywać w całkowitej ciemności przez cały rok, jeżeli tylko temperatura wody w zalanych piwnicach nie spada poniżej 14oC. Może stać się lokalną plagą, jeśli namnoży się licznie np. w piwnicach z cieknącą wodą. Z tych miejsc przedostaje się do pomieszczeń mieszkalnych i może atakować ludzi nawet w grudniu lub w styczniu.
  Samica kopuluje jeden raz w życiu, a otrzymane od samca plemniki gromadzi w ciele w specjalnym zbiorniczku. Plemniki stopniowo są uwalniane w celu zapłodnienia rozwijających się jaj. Do produkcji jaj samica potrzebuje wysoko białkowego pokarmu, a więc krwi, dlatego zaraz po kopulacji poszukuje gospodarza. Człowiek wydziela charakterystyczny dla niego zapach, dwutlenek węgla i ciepło, czym wabi komary.
  Aparat gębowy samicy jest typu kłująco-ssącego. Skórę przebijają igiełkowate żuwaczki i szczęki. Przez kanalik znajdujący się w podgębiu komar spuszcza do rany ślinę, która zawiera substancje zapobiegające krzepnięciu krwi ( antykoagulanty ). Warga górna tworzy rynienkę, którą krew żywiciela przedostaje się do przewodu pokarmowego komara. U samców narządy gębowe są bardzo uproszczone i nie potrafią nimi przebić skóry ssaków. Odżywiają się wyciekającym sokiem roślin i nektarem kwiatów.


  Szerszeń europejski łac. Vespa crabro

  Owad pospolity na terenie całej Polski. Jest największym przedstawicielem z rodziny osowatych w Europie.
  Ze względu na coraz mniejszą ilość naturalnych siedlisk, szerszeń jest powszechnie spotykany w okolicach zabudowań gospodarczych, mieszkalnych człowieka gdzie wykorzystuje istniejące elementy konstrukcyjne. Szerszenie są owadami jadowitymi a ich jad może być dla człowieka groźny (szczególnie osób uczulonych). Za jednym użądleniem szerszeń jest w stanie wstrzyknąć ok. 0,2mg jadu. Dawka śmiertelna dla człowieka (nie uczulonego), to ok.10-90mg na kilogram masy ciała, co przy wadze ok.70kg za dawkę śmiertelną możnaby uznać co najmniej 3500 użądleń.
  Szerszenie dość często zakładają gniazda wykorzystując puste dziuple w drzewach - szczególnie liściastych.
  Samica jest większa od samca, i może osiągać do 35mm długości. Ubarwienie czarne z rudo-żółtymi paskami. Głowa czarna z charakterystycznym żółtym rysunkiem. Samce nie posiadają żądła i mają dłuższe czułki a ich wielkość ogranicza się do 23mm.
  Zapłodnione na jesieni samice które przezimowały, wczesną wiosną zakładają gniazdo, budując je ze śliny i cząsteczek próchniejącego drewna - tworząc w ten sposób masę papierową, jako budulec. Następnie składają jaja w pierwsze zbudowane komórki plastra. Z jaj wylęgają się larwy które samica (matka) karmi sokami roślin i owadów, a po ich dorośnięciu stają się robotnicami pilnującymi gniazda, dbając o jego rozbudowę jak również o dokarmianie pozostałych larw. Ostatnie przepoczwarczone larwy stają się płodnymi samcami i samicami, gdzie podczas lotu godowego dochodzi między nimi do kopulacji i zapłodnienia. Samce i robotnice giną z chłodu i głodu. Cały cykl się od nowa powtarza wiosną.


  Osa pospolita łac. Vespula vulgaris


  Trzpiennik olbrzymi  łac. Urocerus gigas

  Duży owad z rzędu błonkoskrzydłych. Na pierwszy rzut oka jest w stanie nas wystraszyć sugerując iż jest z rodziny osowatych ze względu na pasiaste ubarwienie w kolorze żółto-czarnym. Najczęściej mylony z dużym szerszeniem.
  Trzpiennik na końcu odwłoka posiada tzw pokładełko które jest również bardzo charakterystyczne.
  Może ono również wzbudzać lęk i przypominać swoiste żądło, które w rzeczywistości jest narządem służącym do...  wiercenia  otworu w drewnie i składania w nim jaj !!
  Trzpienniki w żadnym stopniu nie zagrażają człowikowi. Są szkodnikami wtórnymi i technicznymi drewna drzew iglastych.
  Postać dorosła widoczna na zdjęciu żyje krótko, bo tylko ok. dwóch tygodni. Szkodliwość w drewnie wywołują  ich larwy, które żyją do kilku lat, drążąc w drewnie chodniki i komory poczwarkowe. Owady preferują miejsca nasłonecznione. Można spotkać je w okresie letnim od czerwca do sierpnia.


  Wołek zbożowy łac. Sitophilus granarius L.

  Chrząszcz długości 2,0-5,0 mm barwy jasnobrązowej do czarnej z lekkim połyskiem. Ubarwienie chrząszczy zależy od ich wieku i zaraz po wyjściu z poczwarki chrząszcze są koloru słomkowego. Ciało smukłe, głowa wyciągnięta w ryjek, który na przekroju poprzecznym jest okrągły. Czułki są kolankowato zgięte, ich ostatni człon jest największy, pokryty na szczycie drobnymi włoskami czuciowym. Przedplecze jest wydłużone, pokryte drobnymi dołkami o kształcie elipsy, w każdym dołku umieszczona jest szczecinka. Na pokrywach dołki układają się w podłużne, wyraźne rzędy. Pokrywy są zrośnięte wzdłuż szwu, skrzydeł lotnych brak.
  Po wyjściu z poczwarki chrząszcze przebywają wewnątrz ziarna, po kilku dniach przystępują do kopulacji i składania jaj. Długość życia chrząszczy zależy przede wszystkim od wilgotności względnej powietrza a w mniejszym stopniu od temperatury otoczenia. Przed złożeniem jaja samica wygryza otwór w ziarnie, wsuwa do niego jajo i zasklepia otwór przezroczystą substancją, która szybko twardnieje. Substancja ta chroni jajo przed czynnikami mechanicznymi oraz służy jako sygnał chemiczny zapobiegający przegęszczeniu populacji. Do jednego ziarna składane jest jedno jajo, chociaż zdarza się, że samica wygryza kilka otworów i zostawia wiele zasklepionych punktów. W ciągu jednego dnia samica może złożyć 1-9 jaj, w sumie około 150, które umieszczone są w części grzbietowej i wierzchołkowej ziarna. W produktach drobno zmielonych rozwój larw jest niemożliwy.
  Najlepszym pokarmem dla larw jest pszenica, jęczmień łuskany, żyto, jęczmień nie łuskany, owies łuskany, kukurydza, ryż, gryka i żołędzie. Chrząszcze mogą żerować i przeżywać długie okresy czasu w rozdrobnionych produktach zbożowych. . W takich warunkach jednak larwy nie rozwijają się.
  W Polsce pospolity szkodnik magazynowanego ziarna we wszystkich typach magazynów (silosy, magazyny płaskie, składy gospodarcze).


  MOLE ODZIEŻOWE, UBRANIOWE

  Mól włosienniczek
  łac. Tineola Bisselliella

  Mole są dokuczliwymi szkodnikami występującymi w mieszkaniach, na strychach i w sklepach i magazynach z tekstyliami oraz z wyrobami skórzanymi i futrzarskimi. Dorosły mól nie pobiera pokarmu. W okresie życia korzysta z zapasów zgromadzonych przez larwy. Larwy (gąsienice) mola są szkodliwe. Uszkadzają i niszczą przechowywaną odzież, powodując znaczne straty materialne.
  Mole są drobnymi motylami. Rozpiętość ich skrzydeł wynosi 12 - 16 mm (najczęściej około 15 mm), a długość ciała od 8 do 12 mm. Mole latają słabo i niechętnie. Unikają światła, dlatego przebywają w ciemnych i zacisznych miejscach.
  Występując w mieszkaniach mól włosienniczek zniszczyć może wełniane dywany i kilimy, obicia tapicerowanych mebli oraz odzież, szczególnie tą, która jest przechowywana w zacisznych miejscach przez dłuższy czas. Poszukując pokarmu larwy mola włosienniczka i mola futrzanego wybierają te miejsca w wyrobach wełnianych lub w skórach, które są zabrudzone sokami owocowymi lub ludzkim potem i moczem, gdyż potrzebują do wzrostu i rozwoju związków azotowych i witamin z grupy B. Pot ludzki zawiera tiaminę i ryboflawinę. Larwy moli nie trawią produktów roślinnych, takich jak bawełna lub len, ale mogą je zniszczyć, jeśli są zanieczyszczone moczem lub potem.
  Produkty silnie zniszczone przez mole są posklejane jedwabistymi rurkami i zanieczyszczone drobnymi, twardymi odchodami, które niektórzy mylą z jajami. Jaja moli są bardzo drobne, przeźroczyste i delikatne; łatwo je zniszczyć po dotknięciu.  MOLE SPOŻYWCZE

  Mklik mączny  łac. Ephestia kuehniella
  Mklik próchniczek  łac. Ephestia elutella
  Mklik figowiak  łac. Ephestia figuliella
  Mklik daktylowiec  łac. Cadra cautella
  Omacnica spichrzanka  łac. Plodia Interpunctella
  Mól ziarniak  łac. Sitotroga cerealella
  Zadarlica spiżarnianka  łac. Pyralis farinalis


   


      

  Mklik mączny Ephestia kuehniella gatunek motyli z rodziny omacnicowatych. Przypomina wyglądem mola mieszkającego w szafach, szkodnik magazynów zbożowych i spożywczych oraz szafek kuchennych.
  Osiąga 2,5 cm rozpiętości skrzydeł. Ma białawe skrzydła z ciemnym deseniem, tylna para skrzydeł jest szarawa. Gąsienice mklika mącznego, białe, pokryte krótkimi włoskami, żerują na produktach spożywczych – mąkach, kaszach, makaronach, owocach, orzechach, nawet czekoladzie. Larwy mklika mącznego potrafią znaleźć się w trudno dostępnych, z pozoru zamkniętych opakowaniach produktów spożywczych, np. w kartonowych pudełkach z saszetkami herbaty. Uwielbiają takie miejsca, gdzie w spokoju dojrzewają i wykluwają się z nich dojrzałe, latające okazy. Objawem występowania w żywności larw mklika jest charakterystyczne rozdrobnienie (będące zapewne efektem przeżucia tegoż przez larwy i wydalenia), a także przyklejanie się tych resztek do ścianek opakowań, jak do nitek sieci pajęczej. Jeśli zauważymy, że na wewnętrznych ściankach papierowej torby z mąką zwisają pojedyncze ziarenka mąki, jak na nitce, pozbądźmy się tego opakowania i dokładnie przejrzyjmy zawartość całej szafki. Wytępienie tych szkodników oznacza pozbycie się wszelkiej zainfekowanej żywności, nawet jeśli skończyłoby się to całkowitym opróżnieniem spiżarni.

  Omacnica spichrzanka - potocznie zwana molem spożywczym. Motyl nocny, ćma, szkodnik domowy. Żeruje zwłaszcza na suchych pokarmach takich, jak: cukier, kasze, mąka i otręby.
  Omacnica spichrzanka jest uważana za szkodnika powodującego największe straty finansowe na świecie z pośród wszystkich innych szkodników niszczących produkty spożywcze.

  Mklik próchniczek łac. Ephestia elutella


  Mklik figowiak łac. Ephestia figuliella


  Mklik daktylowiec łac. Cadra cautella


  Mól ziarniak łac. Sitotroga cerealella


  Zadarlica spiżarnianka łac. Pyralis farinalis


  Wesz, wszy - Anoplura

  Krwiopijne stawonogi pasożytujące na ssakach, w tym ludziach. Są to niewielkie owady 0,35 - 6 mm, o budowie silnie spłaszczonej nie posiadające skrzydeł pokryte pancerzem chitynowym o zrośniętych segmentach.
  Kolor wszy: szaro-biały lub szary, zróżnicowanie barwy zależnie jest od barwy włosów gospodarza. Samiczka składa od 100 do 300 szaro-białych jajeczek nazywanych gnidami o długości 0,6 -1,5 mm, w ilości 8-10 dziennie, które przylegają mocno do włosów dzięki substancji cementowej. W ciągu 6-10 dni rodzi się larwa, która przeobraża się w dorosłego pasożyta w ciągu 10 dni.
  Wesz przeżywa tylko 1-2 dni poza głową człowieka. Wszawica jest rozpowszechniona we wszystkich krajach świata. Szczególnie podatne są dzieci i młodzież, oraz dorośli przebywający często w dużych skupiskach ludzkich. Cechą charakterystyczną są przednie odnóża wyspecjalizowane do poruszania się wzdłuż włosa. Tylne i środkowe odnóża zakończone pazurkami czepnymi. Wszy posiadają narząd gębowy kłująco-ssący służący do pobierania krwi od żywiciela.
  Zarażenie wszami następuje poprzez bezpośredni konatakt z osobą, wspólną bieliznę, pościel, a także kontakt płciowy (wesz łonowa).

  Wesz ludzka głowowa łac. Pediculus humanus 
  Umiejscawia się najczęściej w okolicy potylicznej i skroniowej, gdzie zmiany wykazują największe nasilenie. W wyniku drapania wytwarzają się powierzchnie sączące, pokryte strupami, z tendencją do wtórnych infekcji.

  Wesz ludzka łonowa łac. Phthirius pubis
  Najczęściej pasożytuje w okolicy łonowej i na kroczu, rzadziej pod pachami, w owłosionych partiach klatki piersiowej i brzucha, na rzęsach i brwiach. Charakterystyczny jest znaczny świąd okolic łonowych i podbrzusza, a w niektórych przypadkach tzw. plamy błękitne w miejscach po ukłuciach wszy (na skutek rozpadu krwinek pod wpływem wydzieliny stawonogów.

  Wesz ludzka odzieżowa łac. Pediculus humanus corporis
  rozmnaża się znacznie szybciej i krócej żyje) przytwierdza się wyłącznie do ubrań - najczęściej do włókien odzieży wzdłuż szwów, przy zakładkach i załamaniach tkaniny. Pasożytuje na odsłoniętych częściach ciała człowieka, gdzie dochodzi do powstania charakterystycznych brunatnych przebarwień, niewielkich blizn po zadrapaniach i wtórnych zakażeniach ropnych.  Jakie są objawy wszawicy?
  Wszy powodują powstawanie zmian skórnych. Po ukąszeniach stawonogów pojawiają się zwykle niewielkie grudki obrzękowe silnie swędzące szczególnie na linii włosów i za uszami. Na skutek drapania powstają liczne przeczosy (ślady zadrapań), nadżerki pokryte strupami. Często dochodzi do wtórnego nadkażenia chorobowo zmienionej skóry. Możliwe są także zakażenia bez współistniejącego świądu, a pasożyty odkrywa się przypadkowo, czesząc czy myjąc głowę. Gnidy łatwo odróżnić od łupieżu, ponieważ są silnie przyklejone do włosa. W zależności od czynnika wywołującego wyróżniamy wszawicę: głowową ; odzieżową ; łonową
   
  Jak się zapobiega wszawicy?
  Nie ma uniwersalnego sposobu, który mógłby zabezpieczyć przed wszami. Istnieją metody wczesnego wykrywania obecności pasożytów umożliwiające szybką eliminację zakażenia, a tym samym ograniczenie dalszego jego rozprzestrzeniania.

  1. Najprostsza i szczególnie ważna jest systematyczna kontrola czystości głowy szczególnie tyłu karku i za uszami przy dobrym oświetleniu z ewentualną pomocą szkła powiększającego.
  2. Codzienne, częste czesanie włosów gęstym grzebieniem lub szczotką.
  3. Upinanie lub związywanie włosów w sytuacjach narażania się na bliski kontakt z innymi osobami (treningi sportowe, zajęcia edukacyjne lub rekreacja grupowa).
  4. Częste mycie włosów, przestrzeganie zasad higieny (własne przyrządy do higieny osobistej - szczotki, grzebienie, spinki) utrudniają zagnieżdżenie się pasożytów.

  Częste mycie i kontrolowanie głowy dziecka (2 razy w tygodniu) z jednej strony jest dobrym nawykiem ze względu na higienę osobistą, a z drugiej strony pozwoli szybko zauważyć zakażenie. Szampony i inne produkty "przeciwko wszom" nie zabezpieczają długoterminowo przed zakażeniem i nie mogą być używane jako środek zapobiegawczy.
  WAŻNE: Wesz głowowa nie skacze, nie lata, nie pływa i nie żyje poza głową człowieka dłużej niż 48 godzin.

  Jak się eliminuje wszawicę?
  W przypadku wykrycia wszy i ich jajeczek należy użyć jeden z ogólnodostępnych preparatów znajdujących się w sprzedaży w aptekach (proszki, żele, szampony), które zabijają pasożyta. Należy wykonać zabiegi ściśle zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowaniach tych produktów. Poleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni (około 7 - 10 dni zgodnie z cyklem rozwojowym), tak aby zabić "larwy" nowo wyklute z jajeczek.
  Po przeprowadzonej kuracji można użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach (często są dołączone do produktów przeciw wszom), ażeby łatwiej odczepić gnidy przyklejone do włosów. Usunięcie jajeczek jest dość trudne. Poleca się ręczne ich ściąganie lub obcięcie włosów, do których są przyczepione. Przy masywnym zakażeniu wskazane jest skrócenie długich włosów celem ułatwienia terapii. U chłopców możliwe jest krótkie ogolenie, jeżeli taki styl uczesania dziecku odpowiada. Każdorazowo po wyczesywaniu należy dokładnie umyć wszystkie użyte grzebienie, szczotki i spinki. Poleca się myć grzebienie i szczotki ciepłą wodą, dodając szampon "przeciwko wszom", pozostawiając je zamoczone w wodzie na przykład przez godzinę.
  Wesz odzieżowa jest obecnie niezmiernie rzadka. W przypadku stwierdzenia pasożytów należy ubranie przeprać w pralce w temperaturze 60° (temperatura powyżej 53,5°C zabija wszy i ich jaja) natomiast prześcieradła, poszewki na poduszki, ręczniki i inne rzeczy, które mogły być w kontakcie z pasożytem i jego jajeczkami należy wyprasować gorącym żelazkiem. Przed wyrzuceniem skażonej odzieży należy profilaktycznie zanurzyć ją we wrzątku.


  Skulica pospolita łac. Glomeris Guttata

  Skulica pospolita należy do gromady dwuparców, rodziny wijów. Jest stosunkowo niewielka. Osiąga wielkość do ok.10 mm. Ciało szerokie, wypukłe. Nie posiada skrzydeł. Żywi się martwą materią organiczną. Skulicę można znaleźć w ściółce, torfie, w butwiejących konarach, w środkowisku pruchniczym. Często można ją znaleźć pod kamieniami.
  Przybiera barwę czarną, czasem szaro niebieskawą, z drobnymi brązowymi plamkami. (generalnie skulica nie należy do szkodników, lecz ze względu na częste pojawianie się jej w bezpośrednim otoczeniu człowieka (wchodzenie do budynków mieszkalnych) - stosuje się przeciwko niej również preparaty insektobójcze w miejscach niepożądanego występowania)


  Prosionek szorstki łac. Porcellio scaber

  Niespecjalnie szkodliwy stawonóg z rzędu równonogów o dość szerokim i pospolitym występowaniu. Posiada charakterystyczną budowę ciała ( pokrywy chitynowe ) w formie pancerza, stąd potocznie nazywany pancernikiem.
  Wygląd niezwykle zbliżony do Stonogi murowej łac. Oniscus asellus, z którą jest powszechnie mylony.
  Cechą charakterystyczną obu stawonogów jest 7 par odnóży.
  Na terenie naszego kraju występują 4 gatunki prosionków. Nazwa prosionka szorstkiego wywodzi się bezpośrednio od jego wyglądu zewnętrznego, którego okrywy ciała są szorstkie z bruzdami.
  Prosionki nie zwijają się w przypadku zagrożenia w kulkę, jak to ma się u Skulicy pospolitej łac.Glomeris guttata, jednakże i on nie jest zupełnie bezbronny. W przypadku zagrożenia wydziela amoniak ( z moczu ). W przyrodzie prosionek ma wielu wrogów. Polują na niego inne owady, ptaki,  jak i gryzonie.
  Prosionek szorstki preferuje typ środowiska umiarkowanie wilgotnego. Przyczynia się do rozkładu materii organicznej: roślin, drzew, padliny. Spotykany pod kamieniami, w torfie, pod korą drzew oraz w środowisku człowieka np w piwnicach domów, w altanach, na cmentarzach, w ogrodach i na łąkach.

  kliknij i zobacz film o prosionku szorstkim


  Dzier włochaty łac. Harpalus Pseudoophonus rufipes

  Dość często występujący owad w środowisku człowieka. Wędruje do budynków i mieszkań wabiony ciepłem i światłem.
  Gatunek ten toleruje bardzo szeroki zakres środowisk począwszy od pól i suchych łąk, poprzez lasy, tereny podmokłe i bagna.
  Pospolity na terenie całej Europy, północnej Afryki, Azji mniejszej aż po Syberię i Japonię.
  Aktywny od wiosny do jesieni. Szczyt aktywności przypada na Lipiec i Sierpień.
  Wygląd: średniej wielkości chrząszcz 14-16mm, o matowo czarnym ubarwieniu w tym krawędzie pokrywy ciała i odnóża o charakterystycznym pomarańczowym bądź bruntano-czerwonym zabarwieniu. Pokrywy porośnięte mikro-włoskami. Żywi się zarówno pożywieniem pochodzenia roślinnego - nasiona traw, zbóż, jak również w związku iż jest drapieżnikiem - poluje na inne mniejsze owady i ich larwy - muchówki, mszyce, ślimaki.


  Pchła łac. Pulex Irritans

  Gatunek należący do rzędu Aphaniptera, występujący na całym obszarze Polski.
  Pasożytuje zarówno na ludziach jak i na zwierzętach (psy, świnie, koty, lisy, kury, kurczaki, krowy).
  Rozmiar od 2-4 mm, głowa zaokrąglona. Rozwój w okresie letnim trwa 4-5 tygodni, zimą 6-7 tygodni. W niekorzystnych warunkach ( chłód ) rozwój może wydłużyć się do około roku. Pchły są bardzo wymagające jeśli chodzi o wilgoć ( 70-90%) i ciepło (18-27 st.C)
  Najlepszym miejscem na składanie jaj przez samice są są szczeliny w podłodze, dywany, stare materace, miejsca spania psów, kotów, a także w miejscach publicznych – kina, dyskoteki, sale gimnastyczne itp.
  Pchła ludzka żywi się krwią, którą pobiera bezpośrednio z podskórnych naczyń krwionośnych. Ssie krótko, kilkakrotnie w ciągu dnia.
  Dla większości ludzi ukłucie przez pchłę jest niegroźne, jednak u bardziej wrażliwych osób mogą pojawić się zmiany skórne, a miejsce ukłucia może być zaczerwienione, opuchnięte, a nawet może pojawić się wysypka. W wyniku drapania na skutek swędzenia moze wdać się stan zapalny. Inaczej niż w przypadku ugryzienia przez pluskwy, obrzęk wywołany ugryzieniem przez pchłę jest regularny.
  Zmiany te zanikają zwykle po ok 3 dniach.
  Pchła ludzka bierze udział w rozprzestrzenianiu się dwoinek zapalenia płuc, gorączki tyfusowej endemicznej, dżumy.


  Obrzeżek gołębi właściwie: gołębień łac. Argas reflexus

  Gatunek  zbiorowy kleszcza miękkiego z rodziny obrzeżkowatych.
  Ciało koloru szarego lub szarobrązowego o kształcie kurzego jajka, ze zwężonym końcem od strony przedniej.
  Zgrubienia powierzchni ciała ułożone są promieniście a urzeźbienie listwy brzeżnej przypomina wyglądem układ korytarzy kornika drukarza.
  Samica ma 6-10 mm długości i

  Aktualna ocena usługi

  Usługę oceniło już 20 osób. Otrzymaliśmy od nich 5.0 pkt. na 5.0 możliwych

  Zostaw swoją opinię i oceń usługę

  Opinie o usłudze

  Dziękuję za wiedzę dużo wynoszącą do mojego życia w pracy i miejscu zamieszkania.
  Proszę o więcej informacji bo robicie to bardzo dobrze.
  Malgorzata Czubak
  Dobre Marx B
  Dziękuję..za ...dużo wiedzy!!! Zdzislaw Mansz
  niektóre piękne jak dzier włochaty lub trzpiennik olbrzymi, a inne okropne jak obrzeżek, pluskwa czy wesz. bleee aquisa świebodzin
  super Mariola Szumiło
  Dobrze opisane postacie naszych wrogów,i to co one lubią. Jarosław Wawrzyniak
  Świetna strona, dużo się dowiedzialam. Dziękuję! Anna Wądek
  Po takiej lekturze człowiek jednak nie żałuje, że na żywności jest tyle pestycydów... Wybić wszystkie owady z tej planety! Kuba .
  Dobre zdjęcia, rzeczowo i na temat. Anna Jędrzejko
  BARDZO PRZYDATNE !!!!…. Tylko NIE NAPISANO jak WYTEPIC prosionka szorstkiego …... Max F.
  Dzieki za obszerny artykuł.. Bardzo pomocny Karolina D
  Super artykul kazdy w zyciu spotkal sie przynajmniej z jednym z opisanych pasozytow.
  W moim przypadku muszki owocowki i meszki
  naprzykszaja sie jesienia pojawiajac sie w domu z kompostu
  Chester Komisarek
  Przydatne informacje - dziękuję za rzetelność. Dariusz Dmochowski
  Dzięki temu moja znajoma poradzi sobie z mrówkami Rysio Forgencjen
  super wiarygodna baza wiedzy o owadach. Chciałam wiedzieć co to kątnik i zaleszczotek. Tu znalazłam odpowiedź. dzięki Alinka xxx
  Świetna strona wszystko dokładnie opisane wraz z ilustracjami. Czytelniczka Z
  bardzo pomogło na biologii. THNX beba gaming
  Przydatny artykuł Pp Ppl
  super madzia madzia
  Bardzo przemyślane i rzeczowe opisy szkodników. Firma posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, usuwanie mrówek przebiegło wzorowo. Marianna Pawlak
  • Deratyzacja

   Szczury i myszy stanowią ogromne zagro-
   żenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla...

  • Dezynsekcja

   Polega przede wszystkim na tępieniu
   szkodliwych owadów zwłaszcza...

  • Dezynfekcja

   Postępowanie mające na celu maksymal-
   ne zmniejszenie liczby drobnoustrojów...

  • Dezynfekcja po zgonie

   Przykry zapach, zanieczyszczenia biolo-
   giczne, krew, tkanki, muszą być bezpiecznie...

  • Ozonowanie

   Ozon jest niebieskawym gazem
   o specyficznej ostrej woni...

  • Likwidacja zapachów

   Po pożarach, dymu papierosowego, fermen-
   tacji, rozkładu gnilnego, fekaliów, chemii, itp

  • Odkomarzanie

   Zwalczanie komarów to forma zabiegu
   mająca na celu poprawę naszego...

  • Monitoring HACCP

   Monitoring HACCP ma na celu czynną
   ochronę przed szkodnikami poprzez...

  • STOP ptakom

   Ptaki miejskie żyjące na wolności są
   uznawane za zwierzęta udomowione...