• Jesteś tutaj:  Strona główna  /  Publikacje  /  Robaki w łazienkach

  Robaki w łazienkach

  Robaki w łazienkach 

  Niezależnie od tego czy mieszkasz w nowo wybudowanym bloku czy w starym budownictwie problem z niechcianymi robakami może pojawić się z dnia na dzień. Choć większość z nich jest stosunkowo niegroźnych, to jednak ich widok może przyprawić niejedną osobę o wstręt, panikę czy też zwykłe zniesmaczenie. Najbardziej zagrożonymi pomieszczeniami w każdym mieszkaniu są z pewnością kuchnia i łazienka. Ta druga pojawia się w tym zestawieniu głównie ze względu na sprzyjające warunki, które tam mogą panować m.in. wilgotne środowisko. W jaki sposób zwalczyć robaki w łazienkach i jak je przede wszystkim rozpoznać?

  Najczęściej występującymi insektami w łazience są rybiki cukrowe

  Potocznie zwane srebrzykami, te stosunkowo niewielkie robaki (osiągają od 5 do 20 milimetrów) posiadają skrzydła, a ich charakterystycznymi znakami rozpoznawczymi stały się zwężający tułów oraz długie i cienkie czułki. Insekty te najczęściej możemy spotkać w łazienkach, ponieważ nad wyraz upodobały sobie ciepłe i wilgotne miejsca. Ważnym aspektem jest fakt, że nie są one specjalnie szkodliwe dla człowieka. Żywią się głównie resztkami jedzenia, zawartą w papierze toaletowym czy gazetach celulozą, a także cząsteczkami, które znajdują się w kurzu.

  Jak uchronić się przed występowaniem rybików cukrowych w mieszkaniu? Jak je zwalczyć?

  Żeby zminimalizować ryzyko występowania tych robaków w mieszkaniu przede wszystkim należy zastosować się do kilku prostych zaleceń. W związku z tym, że rybiki cukrowe uwielbiają wilgotność, powinno się dbać, by zawsze w pomieszczeniach było sucho, a także czysto. Należy również zwracać uwagę na to, by płytki po kąpieli były dokładnie wytarte i nie pozostawała na nich woda. Poza tym dużą rolę odgrywa sprawdzanie wentylacji pod kątem jej użyteczności. Gdy jednak rybiki cukrowe pojawią się w mieszkaniu, oprócz dokładnego sprzątania, niezbędnymi czynnościami będą z pewnością skorzystanie z odpowiednich środków owadobójczych (najlepiej opartych na roztworach wodnych), jak i również możliwość zastosowania pułapek dedykowanych właśnie tego rodzaju insektom.

  Oczywiście, rybiki cukrowe to nie jedyne robaki, które mogą pojawić się w łazience. Zdarzyć się może, że to pomieszczenie “nawiedzą” również mrówki faraona czy prosionki szorstkie. W dzisiejszych czasach, przy założeniach nowoczesnego budownictwa, występują jednak bardzo rzadko. Gdy się pojawią, należy zainwestować w profesjonalny środek chemiczny przeciwko insektom lub skorzystać z pomocy specjalistów od dezynsekcji.

  • Deratyzacja

   Szczury i myszy stanowią ogromne zagro-
   żenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla...

  • Dezynsekcja

   Polega przede wszystkim na tępieniu
   szkodliwych owadów zwłaszcza...

  • Dezynfekcja

   Postępowanie mające na celu maksymal-
   ne zmniejszenie liczby drobnoustrojów...

  • Dezynfekcja po zgonie

   Przykry zapach, zanieczyszczenia biolo-
   giczne, krew, tkanki, muszą być bezpiecznie...

  • Ozonowanie

   Ozon jest niebieskawym gazem
   o specyficznej ostrej woni...

  • Likwidacja zapachów

   Po pożarach, dymu papierosowego, fermen-
   tacji, rozkładu gnilnego, fekaliów, chemii, itp

  • Odkomarzanie

   Zwalczanie komarów to forma zabiegu
   mająca na celu poprawę naszego...

  • Monitoring HACCP

   Monitoring HACCP ma na celu czynną
   ochronę przed szkodnikami poprzez...

  • STOP ptakom

   Ptaki miejskie żyjące na wolności są
   uznawane za zwierzęta udomowione...