• Jak deratyzacja regulowana jest przez polskie prawo?

  Jak deratyzacja regulowana jest przez polskie prawo? 

  Pojawienie się szczurów w jakimkolwiek obiekcie zawsze wiąże się z wybuchem paniki i trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę zniszczenia, jakich są w stanie dokonać te gryzonie oraz przenoszone przez nie choroby. Aby zapobiegać tego typu sytuacjom obowiązek ich zwalczania ujęty został w ustawie z 5 grudnia 2008 roku, dotyczącej zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych u ludzi. W jej treści wyczytać możemy, iż „Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością obowiązani są utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym (...) w szczególności (...) zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki...”.

  Wspomniane przepisy nie precyzują ani częstotliwości wykonywania odszczurzania, ani podmiotu, który ma się tą operacją zająć docelowo. Nieco bardziej szczegółowe wytyczne znajdziemy w uchwałach i rozporządzeniach ujętych w regulaminach porządkowych poszczególnych miast. Mogą one różnić się między sobą, najczęściej jednak nakazują wykonywanie deratyzacji minimum dwa razy do roku i obejmują obiekty takie jak wielolokalowe budynki podpiwniczone, lokale gastronomiczne i handlowe, magazyny żywności, zakłady przetwórstwa produktów żywieniowych, a także wszystkie placówki, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie (szkoły, szpitale etc.).

  Koszty przeprowadzenia deratyzacji zawsze spoczywają na właścicielu nieruchomości, dlatego też częściej decydują się oni na samodzielne próby wytępienia gryzoni niż skorzystania z usług profesjonalnej firmy, co nie zawsze jest rozsądne.

  Te same przepisy, które określają obowiązek przeprowadzania odszczurzania przewidują również kary, dla tych osób, które się z niego nie wywiązały. Na właściciela, który nie przeprowadził deratyzacji właściwie może zostać nałożony mandat w wysokości nawet 500 złotych. Weryfikowaniem zajmuje się Straż Miejska – na żądanie funkcjonariuszy właściciel zobowiązany jest przedstawić paragon za zakupioną trutkę lub fakturę wystawioną przez firmę zwalczającą szkodniki.

  • Deratyzacja

   Szczury i myszy stanowią ogromne zagro-
   żenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla...

  • Dezynsekcja

   Polega przede wszystkim na tępieniu
   szkodliwych owadów zwłaszcza...

  • Dezynfekcja

   Postępowanie mające na celu maksymal-
   ne zmniejszenie liczby drobnoustrojów...

  • Dezynfekcja po zgonie

   Przykry zapach, zanieczyszczenia biolo-
   giczne, krew, tkanki, muszą być bezpiecznie...

  • Ozonowanie

   Ozon jest niebieskawym gazem
   o specyficznej ostrej woni...

  • Likwidacja zapachów

   Po pożarach, dymu papierosowego, fermen-
   tacji, rozkładu gnilnego, fekaliów, chemii, itp

  • Odkomarzanie

   Zwalczanie komarów to forma zabiegu
   mająca na celu poprawę naszego...

  • Monitoring HACCP

   Monitoring HACCP ma na celu czynną
   ochronę przed szkodnikami poprzez...

  • STOP ptakom

   Ptaki miejskie żyjące na wolności są
   uznawane za zwierzęta udomowione...