• Zwalczanie kleszczy - wszystko o kleszczach

  Zwalczanie kleszczy - wszystko o kleszczach 

  Zwalczanie kleszczy w ogrodzie. Jakie środki wybrać?

  Jak wygląda kleszcz? Kleszcz to pajęczak o długości ok 3-8mm

  Charakterystyka:

  Stawonogi o workowatych ciałach, których długośc wacha się między 3 a 30mm. Są największymi roztoczami. Głowa, tułów i odwłok są ściśle ze sobą zrośnięte i segmentacja ciała jest niewidoczna. Ciało składa się z idiosomy i gnatosomy wyposażonej w narząd gębowy składający się z pary chelicer służących do przecinania skóry żywiciela, środkowego hypostomu (kłujki) uzbrojonego w zakrzywione zęby, którymi kleszcz zakotwicza się w ciele ofiary, oraz pary pedipalp czuciowych. Idiosoma jest membranowata lub skurzasta i czasem pokryta sactum (tarczką). Występuje jedna para plamek ocznych umiejscowionych w pobliżu odnóży. Dorosłe osobniki mają zazwyczaj 8 odnóży.

  Istnieją dwie główne rodziny:

  • Ixdidae ( kleszcze twarde)
  • Argasidae ( kleszcze miękkie)
  • Obrzeżek gołębień ( Argas reflexus) Ciało długości ok 4 mm pokryte granulkami i drobnymi dyskami. Wąska krawędź wokół idiosomy wywinięta do góry, z prążkami na brzegach.

  Miejsca występowania:

  Istnieje ponad 850 gatunków kleszczy. Wszystkie z nich są krwiopijnymi pasożytami kręgowców, głównie ssaków i ptaków, lecz czasem również gadów i płazów. Są gatunkami kosmopolitycznymi i występują w wielu różnych środowiskach. Kleszcz potrafi przeżyć długie okresy bez pożywienia, co jest bardzo przydatne w razie ograniczonej liczbie żywicieli. Okresy życia bez żywiciela w zależności od gatunku wacha się między 3-21 miesiącami dla nimf i dorosłych kleszczy, gat. A. reflexus może przetrwać bez pożywienia przynajmniej 5 lat.

  Do wylęgu wymaga wilgotności względnej wyższej niż 80%. Warunki takie można znaleźć w ściółce leśnej lasów liściastych i iglastycz o wystarczającej ilości opadów. Do jego żywicieli należą: owce, zwierzyna płowa, lisy, jeże, ptaki. Może atakować również ludzi. Kleszcze najczęściej przenoszone są przez migrujące ptaki.

  W Polsce występuje 19 gatunków kleszczy (źródła podaja 19-21), w tym 3 gatunki obrzeżków i 16 gatunków kleszczy właściwych.

  Kleszcz i jego znaczenie jako szkodnika

  Potrzeba żywienia się krwią czyni z kleszczy ważne szkodniki ze względu na dokuczliwośc, utratę krwi u żywiciela oraz możliwość przenoszenia chorów. Ukłucia kleszczy same w sobie nie są groźne. Składniki przeciwzakrzepowe zawarte w ich ślinie moga jednak prowadzić do krwotoków. Silne infestacje kleszczaA. rflexus mogą powodować śmierć gołębi w wyniku utraty krwi. Ukłucia są szczegołnie groźne gry towarzyszy im podrażnienie lub ranki zostaną zakażone. Kleszcz kłujący człowieka: I. ricinus.

  Kleszcze moga przenosić szereg różnych chorób u lęgną się przede wszystkim w skupiskach dzikich zwierząt. Same kleszcze nie są podatne na przenoszone patogen.

  Przykłady chorób odkleszczowych spotykanych w Europie:

  • Choroby wirusowe: Kleszczowe zapalenie mózgu, choroba skokowa owiec.
  • Choroby powodowane przez riketsje: Gorączka plamista
  • Choroby powodowane przez krętki: Bolerioza

   

  Zwalczanie kleszczy

  Metoda zwalczania kleszczy zależy od gatunku i jego rozmieszczenia. Infestacje kleszczy Ixdidae poza pomieszczeniami można stwierdzić, przeciągając jasną kosmatą tkaninę po podejrzanej roślinności. Powinny się na niej pojawić ciemne punkciki larw, nimf i dorosłych osobników.

  Osoby pracujące na zewnątrz w rejonach podejrzanych powinny nośić odpowiednią odzież ochronną oraz stosować odpowiednie repellenty np z deet.

  fot. Kleszcz gryzie kota.

   


   

  • Deratyzacja

   Szczury i myszy stanowią ogromne zagro-
   żenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla...

  • Dezynsekcja

   Polega przede wszystkim na tępieniu
   szkodliwych owadów zwłaszcza...

  • Dezynfekcja

   Postępowanie mające na celu maksymal-
   ne zmniejszenie liczby drobnoustrojów...

  • Dezynfekcja po zgonie

   Przykry zapach, zanieczyszczenia biolo-
   giczne, krew, tkanki, muszą być bezpiecznie...

  • Ozonowanie

   Ozon jest niebieskawym gazem
   o specyficznej ostrej woni...

  • Likwidacja zapachów

   Po pożarach, dymu papierosowego, fermen-
   tacji, rozkładu gnilnego, fekaliów, chemii, itp

  • Odkomarzanie

   Zwalczanie komarów to forma zabiegu
   mająca na celu poprawę naszego...

  • Monitoring HACCP

   Monitoring HACCP ma na celu czynną
   ochronę przed szkodnikami poprzez...

  • STOP ptakom

   Ptaki miejskie żyjące na wolności są
   uznawane za zwierzęta udomowione...