• Opis stosowanych metod

  Opis stosowanych metod 

   

  OPIS NIEKTÓRYCH STOSOWANYCH METOD ZWALCZANIA OWADÓW

  METODA

  OPIS

  dezynsekcja

  opryskowa

  Metoda polegająca na nanoszeniu cieczy użytkowej na powierzchnie, przy pomocy różnego typu opryskiwaczy, zarówno nisko jak i wysokociśnieniowych.
  Opryskiwanie ma na celu zwilżenie powierzchni substancją aktywną, zarówno w formie gotowego do użycia produktu jak również roztworu płynnej emulsji bądź proszku w formie koncentratu.
  Preparaty wykorzystywane w dezynsekcji opryskowej posiadają właściwości kontaktowo-żołądkowe. Działanie owadobójcze następuje w wyniku spożycia preparatu przez owady jak również poprzez kontakt owadów z powierzchnią na którą środek był naniesiony. Metody opryskowe cechuje szybkość działania oraz wysoka skuteczność wykonanego zabiegu.
  Preparaty dobieramy każdorazowo do charakteru usługi, stawiając na bezpieczeństwo ludzi i zwierząt domowych oraz niską uciążliwość - brak zapachu środków i śladów przez nie zostawianych.

  dezynsekcja żelowa

  Aplikacja środka owadobójczego w formie trutki pokarmowej. Insektycyd posiada konsystencję żelu i w zależności od producenta posiada kolor biały, kawowy, bądź brązowy. Preparat nanosi się na powierzchnie po których wędrują owady, w miejscach ich kryjówek, w szparach, szczelinach i w innych newralgicznych miejscach wyciskając odpowiedniej wielkości dawki specjalnym aplikatorem w formie pistoletu. Preparaty żelowe stosuje się głównie na owady z rodziny karaczanów ( prusaki i karaluchy), a od jakiegoś czasu również na mrówki.  Metodę żelową cechuje dyskrecja, skuteczność ale przede wszystkim duże bezpieczeństwo i brak jakichkolwiek wcześniejszych przygotowań do jej wykonania.
  Jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych. Nie ma konieczności wietrzenia i opuszczania pomieszczeń po dezynsekcji. Można ją stosować w gastronomii, szpitalach, hotelach, żłobkach i przedszkolach. Preparaty żelowe wykazują aktywną ochronę pomieszczeń nawet do 12 miesięcy.

  opylanie

  Opylanie polega na naszoniu środków biobójczych na powierzchnie dezynsekowane w formie preparatów o formulacji pylistej (suchego proszku). Używa się do tego celu miechów, pompek, opylaczy. Szkodniki które wędrują po opylonej powierzchni bądź mają z nią kontakt, uczestniczą w przenoszeniu środka na odnóżach i powłokach ciała np do wnętrza gnazd i skupisk owadów powodując również ich zgon. Metodę poprzez opylanie stosuje się również jako alternatywę dla oprysków w miejscach gdzie ciecze są niewskazane - urządzenia elektryczne, gniazdka, tablice rozdzielcze itp.
  Najczęściej wykorzystuje się ją do zwalczania gniazd os i szerszeni, mrówek, pcheł (na posłaniach zwierząt), wszawicy odzieżowej, pluskiew, świerzbowca.

  zamgławiania termicznego
  (gorącej mgły)

  Metoda służy aplikacji środków czynnych w formie mgły, czyli rozbicia cząsteczek substancji aktywnej do wielkości ok 10mikronów. Pozwala to na znakomitą penetrację, długo utrzymującą się w powietrzu chmurę chemiczną, i minimalne wydatkowanie preparatów.
  Zamgławianie gorącą mgłą (termiczne) wykorzystuje się w dezynsekcji (zwalczanie owadów) oraz  dezynfekcji (niszczenie bakterii, zarazków, wirusów, grzybów) - stosując środki termostabilne odporne na działanie wysokich temperatur. Zamgławianie wykorzystuje się również przy zabiegach gdzie tradycyjne metody np.opryski mogą być mało dokładne bądź niemożliwe do wykonania. Aplikacja preparatów poprzez zamgławianie cechuje wysoka dokładność aplikacji oraz mniejsze zużycie środków wpływając bezpośrednio na ekonomikę. Zamgławianie idealnie sprawdza się podczas prac na dużych obszarach oraz w wysokich pomieszczeniach - hale, magazyny, tunele szklarniowe, zakłady przemysłowe.  Zamgławiacze są chętnie wykorzystywane do prac przy zwalczaniu owadów krwiopijnych - komarów, meszek.

  zamgławiania przestrzennego

  (zimnej mgły ULV)
   

  Metodę tę stosuje się głównie w pomieszczeniach i obiektach zamkniętych. Sposób aplikacji jest zbliżony do zamgławiania termicznego - lecz w tym przypadku wykorzystuje się innego typu generatory. Urządzenia ULV wytwarzają zimną mgłę, drobnokroplistą - która jest w stanie swobodnie i długo unosić się w powietrzu, a co za tym idzie dokładniej penetrować i docierać w miejsca gdzie tradycyjny oprysk nie jest w stanie dotrzeć. W zależności od rodzaju użytego środka do dezynsekcji, można w wygodny i szybki sposób uzyskać efekt KNOCK-DOWN (natychmiastowy zgon).

  Metodę ULV  chętnie wykorzystuje się również przy aplikacji dezynfektantów i deodoryzacji pomieszczeń.

  gazowa
  (fumigacja)

  Metoda polega na stosowaniu preparatów chemicznych tworzącymi lotne związki, opary. Preparaty występują najczęściej w formie pastylek, tabletek i płytek.
  Środki gazowe należą do grup szczególnego ryzyka. Nabywanie i stosowanie niniejszych preparatów może odbywać się jedynie przez wykwalifikowane osoby posiadające specjalistyczne uprawnienia. Metodę gazową wykorzystuje się w wyjątkowych przypadkach. Najczęściej w dezynsekcji silosów zbożowych, produktów z importu w kontenerach, maszyn, a nawet całych budynków i budowli.

  metody fizyczna

  Do metod fizycznych zalicza się np. steamerowanie (generowanie pary wodnej pod dużym ciśnieniem). Metodę wykorzystuje się przy zwalczaniu roztoczy kurzu domowego i alergenów, likwidacji jaj owadów oraz samych owadów.
  Inną metodą fizyczną jest stosowanie specjalistycznych pieców grzewczych, dzięki którym ogrzewa się równomiernie dane pomieszczenie przez określony czas w temperaturze pozwalającej niszczyć wszelkie stadia rozwojowe.
  Pamiętajmy iż wytrzepywanie, wytrząsanie i wyłapywanie to też fizyczna metoda eliminacji szkodnika..

  detektory owadów

  Stosowanie detektorów owadów można w zasadzie zaliczać do fizycznych metod eliminacji owadów, jednakże detektory mają również na celu oszacowanie wielkości populacji, gatunku szkodników oraz określenia miejsca ich występowania.
  Stosowanie detektorów owadów sprawdza się przy bieżących działaniach obserwacyjnych obiektu (monitoringu) w celach kontrolnych, oraz przy likwidacji sporadycznie pojawiających się osobników np. w wyniku niedostatecznej szczelności obiektu w tym określania źródeł nachodzenia owadów.

  Detektory stosuje się także tam, gdzie inne metody według technika nie mogą być użyte. Detektory są niezwykle bezpieczne dla ludzi i zwierząt, nie posiadają w swoim składzie groźnych insektycydów. Najczęściej zawierają naturalne atraktanty spożywcze (substancje wabiące) bądź feromony płciowe. Owady wyłapują się na powierzchni lepnej.

  ZWALCZANIE PLUSKWY DOMOWEJ - odpluskwianie
  Zwalczanie pluskiew - metoda "rotacyjna", trójfazowa.

  Pluskwa domowa jako owad bardzo uciążliwy i jednocześnie stosunkowo trudny w zwalczaniu musi być poddany co najmniej kilku zabiegom dezynsekcyjnym.
  Ważne jest zachowanie cykliczności (wykonywania działań w określonym odstępie czasowym), oraz rotacji insektycydów (stosowaniu związków chemicznych z różnych grup). Pluskwy wykazują silną chemoodporność na insektycydy.
  Do zabiegów stosuje się środki  kontaktowo-pokarmowe. Działanie owadobójcze następuje w wyniku spożycia preparatu przez owady jak również poprzez kontakt owadów z powierzchnią na którą środek był naniesiony.
  Zwalczanie pluskiew przy wykorzystaniu niniejszej metody pozwala na późniejsze bezpieczne przebywanie w danym pomieszczeniu - tuż po wyschnięciu prepartu i gruntownym przewietrzeniu.

  W przypadku łóżeczek dziecięcych, materacyków itp. z obawy o zdrowie małych dzieci - stosujemy środki oparte o substancje aktywne pochodzenia naturalnego.

  W określonych przypadkach posiłkujemy się również steamerem (metodą fizyczną - termiczną).
  Polega ona na zastosowaniu maszyny generującej gorącą parę wodną. Wykorzystujemy ją w szczególności do zwalczania jaj pluskiew oraz w miejscach gdzie aplikacja insektycydów byłaby niepożądana.

  Z metod nie chemicznych stosujemy zabiegi odpluskwiania przy użyciu niskich temperatur - wymrażanie. Do zabiegu stosujemy dwutlenek węgla. Zabieg jest najbezpieczniejszą forma dezynsekcji.

  Kliknij na obrazek, aby obejrzeć film z naszego zabiegu odpluskwiania w hotelu.

  Chcesz spróbować zwalczyć szkodniki samodzielnie? 
  Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego: www.pryskaj.pl

  • Deratyzacja

   Szczury i myszy stanowią ogromne zagro-
   żenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla...

  • Dezynsekcja

   Polega przede wszystkim na tępieniu
   szkodliwych owadów zwłaszcza...

  • Dezynfekcja

   Postępowanie mające na celu maksymal-
   ne zmniejszenie liczby drobnoustrojów...

  • Dezynfekcja po zgonie

   Przykry zapach, zanieczyszczenia biolo-
   giczne, krew, tkanki, muszą być bezpiecznie...

  • Ozonowanie

   Ozon jest niebieskawym gazem
   o specyficznej ostrej woni...

  • Likwidacja zapachów

   Po pożarach, dymu papierosowego, fermen-
   tacji, rozkładu gnilnego, fekaliów, chemii, itp

  • Odkomarzanie

   Zwalczanie komarów to forma zabiegu
   mająca na celu poprawę naszego...

  • Monitoring HACCP

   Monitoring HACCP ma na celu czynną
   ochronę przed szkodnikami poprzez...

  • STOP ptakom

   Ptaki miejskie żyjące na wolności są
   uznawane za zwierzęta udomowione...