• Przygotowania do zabiegów

    Przygotowania do zabiegów 

    Na wstępie chcieliśmy podziękować za zaufanie którym Państwo nas obdarzyli. Zapewniając iż wybór ten był słuszną decyzją, gwarantujemy profesjonalną obsługę i dyskrecję.
    Mając na względzie Państwa bezpieczeństwo, komfort i satysfakcję z przeprowadzonych prac, pragniemy przekazać niezbędne informacje, które pomogą w przygotowaniach do planowanej wizyty naszego technika.
    Mamy nadzieję, iż niniejsze informacje okażą się pomocne,
    i rozwieją Państwa wątpliwości, dzięki czemu wykonywana usługa będzie przeprowadzona sprawnie i w sposób mało kłopotliwy.

     

    WAŻNE !!
    Informujemy że ze względu na wykorzystywanie w naszych pracach środków płynnych, w wyniku zawilgocenia elementów wyposażenia takich jak:
    - pokrycia podłóg ( panele, parkiet, deski, wykładziny, dywany itd ) oraz
    - innych powierzchni i przedmiotów ( tapety, boazerie, panele ścienne, meble, urządzenia elektroniczne i elektryczne nazywanych ogólnie WYPOSAŻENIEM, pragniemy poinformować iż mogą one ulec odbarwieniu lub uszkodzeniu. Zalecamy przy tym zabezpieczenie wszelkiego możliwego wyposażenia a w szczególności podłóg w okolicach łóżek folią ochronną ( wskazane szczególnie w przypadku paneli podłogowych ), odłączenie zasilania od urządzeń elektrycznych, elektronicznych, jak również innych cennych przedmiotów poprzez przykrycie ich przed przypadkowym opryskaniem płynem.
    Należy również uwzględnić potrzebę odsunięcia niektórych mebli od ścian przez technika wykonującego prace ( np łóżka, tapczany, komody). W związku z powyższym uprasza się aby takowe meble były zabezpieczone przed możliwością przypadkowego porysowania powierzchni podłóg oraz samego mebla w trakcie jego przesuwania ( nóżki winny mieć miękkie podkładki np z filcu )
    W przypadku braku takowego zabezpieczenia, meble winny być odsunięte wcześniej od ścian przez Klienta. W innym przypadku ewentualne uszkodzenia mogą powstać na jego odpowiedzialność.

    Przygotowanie do dezynsekcji metodą opryskową
    Przygotowanie do dezynsekcji metodą żelową
    Przygotowanie do dezynsekcji metodą zamgławiania ULV
    Przygotowanie do dezynsekcji metodą wymrażania cryonite
    Przygotowanie do dezynsekcji metodą zamgławiania termicznego ( gorącej mgły )
    Przygotowanie do dezynfekcji metodą ozonowania


    PRZYGOTOWANIE DO DEZYNSEKCJI METODĄ OPRYSKOWĄ
    prusaki,  karaluchy,  pluskwy,  pchły , rybiki cukrowe, mrówki

    Niezależnie od tego, czy zabiegowi poddawane są wyłącznie wybrane pomieszczenia np. kuchnia, łazienka, czy całe mieszkanie, najważniejszymi czynnościami o których nalezy pamiętać to:

    zabezpieczenie żywności i przedmiotów mających z nią bezpośredni kontakt tj. sztućce, naczynia kuchenne w następujący sposób: można je pochować do szafek, do lodówki lub spakować do foliowych worków.
    Ta sama czynność odnosi się do karmy dla zwierząt, poideł, misek,
    Należy pamiętać również o pozostałych przedmiotach znajdujących się na wierzchu, by uchronić je przed kontaktem z nanoszonym preparatem tj. przedmioty osobiste i codziennego użytku: kosmetyki, szczoteczki do zębów, ręczniki, pranie itd.,
    Niezwykle ważnym wyposażeniem szczególnej ochrony przed kontaktem z aplikowanymi środkami chemicznymi oraz powierzchniami pokrytymi tymże środkami są zabawki i przedmioty z którymi kontakt mają dzieci, toteż należy je zebrać w jednym miejscu np. na łóżku lub umieścić w pudełkach lub workach foliowych.
    O ile to możliwe, warto odsunąć od ścian meble na ok. 30-50 cm.
    W trakcie dezynsekcji, zwierzęta domowe powinny być wyprowadzone lub wyniesione z mieszkania, a ich legowiska odpowiednio zabezpieczone, ( należy zwrócić szczególną uwagę na akwaria z rybami i teraria z płazami i gadami - szczelnie przykryć i koniecznie wyłączyć napowietrzanie oraz osłonić filtry).
    Warto zdemontować rewizję wodomierzy, ekrany szachtów osłaniających rury c.o. i gazowe, cokoły pod szafkami, filtry w okapach kuchennych, listwy narożne łączące blat kuchenny ze ścianą.
    Niezwykle ważny dla skuteczności zabiegu będzie dostęp do szafek pod zlewem oraz tył lodówki. Jeśli jest to lodówka wolnostojąca warto ją wcześniej lekko odsunąć od ściany.
    W żadnym wypadku nie wykonuje się oprysków w lodówce, piekarniku, kuchence mikrofalowej, chlebaku itd.
    Podczas zabiegu w mieszkaniu nie powinny się znajdować dzieci, zwierzęta domowe, osoby chore, kobiety w ciąży. Zaleca się aby w lokalu poza technikiem przebywała co najwyżej jedna osoba, zachowując przy tym bezpieczną odległość od rozpylanej cieczy roboczej.
    Po wykonanym oprysku mieszkanie należy opuścić na czas schnięcia preparatu - ok. 1,5 godziny, a następnie dokładnie przewietrzyć. Możliwe jest pozostawienie otwartych okien i drzwi balkonowych podczas przebywania poza mieszkaniem. Po powrocie trzeba zmyć środek chemiczny z powierzchni bezpośrednio kontaktujących się z żywnością ( blaty, stoły itp.) czy powierzchnią z którą kontakt ma nasze ciało ( wanny, brodziki, umywalki itd.), a co najważniejsze z powierzchniami i przedmiotami których dotykają dzieci ( szczebelki łóżeczek dziecięcych, mebelki, posadzka w pokoju dziecka, zabawki itd.)
    Jednakże należy pamiętać iż zmycie środka jest jednocześnie ustaniem jego właściwości biobójczych. Wobec powyższego zalecia się aby pozostawić preparat na mozliwie jak największej powierzchni ( o ile to możliwe ).

    *Gdy problem stanowią pluskwy lub pchły, dodatkowe czynności związane są z praniem całej garderoby, zasłon, firan
    i pościeli w temperaturze minimum 60° C lub jeśli to niemożliwe w 3-4 cyklach prania następujących po sobie w temperaturach zgodnych z zaleceniami producenta. Do czasu wykonania prania, wymienione przedmioty powinny pozostać zabezpieczone w szczelnych, np. foliowych workach. Ze względu na miejsce występowania pluskiew (łóżka, kanapy, fotele itp.) zazwyczaj nie ma potrzeby wykonywania zabiegów w pomieszczeniach sanitarnych. Inaczej wygląda sytuacja z listwami przypodłogowymi, które w przypadkach bardzo licznych populacji powinny być zdemontowane.
    W skrajnych przypadkach dotyczy to również boazerii i paneli ściennych. Jako, że miejsca pod dywanami potrafią stanowić świetną kryjówkę, chodniki, wykładziny i dywany powinny być zwinięte. Jednak przede wszystkim pamiętać należy o opróżnieniu łóżek i zdjęciu pościeli.

    **W przypadku zwalczania rybików cukrowych zaleca się nieprzemywanie podłóg nawet do tygodnia po wykonanym zabiegu. Powierzchnie te należy zamiatać lub odkurzać. Bardzo ważne jest również zachowanie optymalnej wilgotności, której wysoki poziom sprzyja obecności insektów.

    PODSUMOWANIE NAJWAŻNIEJSZYCH CZYNNOŚCI ( w skrócie )

    • zabezpieczyć produkty spożywcze,
    • pochować przedmioty znajdujące się na wierzchu,
    • wyprowadzić zwierzęta domowe,
    • odsunąć meble i sprzęty od ścian,
    • opróżnić łóżka i wyjąć pościel ze skrzyń,
    • zdemontować cokoły pod szafkami,
    • zdemontować listwy przypodłogowe,
    • przy wysokich populacjach insektów zdemontować boazerie i panele ścienne,
    • opróżnić szafki po zlewami i umywalkami,
    • opuścić mieszkanie na ok. 1,5 godziny po zabiegu,
    • wywietrzyć mieszkanie przez ok. 1,5 godziny,
    • przemyć wskazane powierzchnie,
    • zabezpieczyć i wyprać odzież.,

    PRZYGOTOWANIE DO DEZYNSEKCJI METODĄ ŻELOWĄ
    prusaki,  karaluchy,  mrówki

    Zabieg zwalczania karaczanów tj. prusaków i karaluchów, przy użyciu preparatu w formie żelu ( aplikacji trutki pokarmowej ) - jest bardzo bezpieczny, a co za tym idzie nie wymaga wielu czynności przygotowawczych.
    Pomieszczenie należy starannie odkurzyć, sprzątnąć a powierzchnie płaskie zmyć. O ile to możliwe należy również odsunąć na ok 50cm od ścian lekkie meble i sprzęt AGD w kuchni i łazience - lodówkę, pralkę. O ile to możliwe należy zdjąć cokoły ochronne pod szafkami oraz narożniki plastikowe ( łączące blat ze ścianą ). Nie ma konieczności chowania produktów spożywczych, sztućców, ani późniejszego opuszcznia pomieszczenia i jego wietrzenia. Pomieszczenia poddawane zabiegowi warto starannie odkurzyć, a powierzchnie płaskie tj. podłogi, blaty, stoły przemyć.
    Metoda żelowa jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych metod dezynsekcyjnych zwalczających karaczany i inne owady biegające np mrówki.
    Metoda ta jest polecana przez profesjonalne ekipy ddd.

    PODSUMOWANIE NAJWAŻNIEJSZYCH CZYNNOŚCI ( w skrócie )

    • odkurzyć podłogi / zmyć powierzchnie płaskie,
    • odsunąć meble i sprzęty od ścian na ok 50cm,
    • zdemontować cokoły pod szafkami i narożniki ozdobne,
    • opróżnić szafki pod zlewami i umywalkami.

    Szczegółowy opis samej metody znajdą Państwo na naszej stronie w zakładce "opis stosowanych metod"


    PRZYGOTOWANIE DO DEZYNSEKCJI METODĄ ZAMGŁAWIANIA ULV
    pluskwy,  gryzki,  mole

    W przypadku zwalczania pluskwy podstawową zasadą przygotowań jest zabezpieczenie żywności (wystarczające będzie schowanie jej w szafkach lub lodówce) oraz naczyń i sztućców.
    Pozostałe przedmioty znajdujące się na wierzchu powinny być uchronione przed kontaktem z nanoszonym preparatem, trzeba więc pamiętać o przedmiotach osobistych, codziennego użytku, kosmetykach, ręcznikach czy środkach higieny osobistej, a także odzieży wywieszonej na suszarkach.
    Wielką zaletą zamgławiania jest dokładne osiadanie stosowanego środka na wszelkich powierzchniach i docieranie jej w trudno dostępne zakamarki toteż należy pamiętać o wcześniejszym zabezpieczeniu przed kontaktem z preparatem również roślin, sprzętu RTV czy też znajdujących się na otwartych półkach książek.
    Niekiedy to właśnie książki służą za doskonałe schronienie dla pluskiew, nie można więc zapomnieć o ich dokładnym sprawdzeniu.
    Ze względu na miejsce występowania pluskiew (łóżka, kanapy, fotele itp.) zazwyczaj nie ma potrzeby wykonywania zabiegów w pomieszczeniach sanitarnych, najczęściej można je więc albo szczelnie zamknąć albo zabezpieczyć np. folią malarską.
    Podobnie jak w przypadku oprysku meble i sprzęty należy odsunąć od ścian na około pół metra. Bardzo ważny dla skuteczności zabiegu będzie dostęp do listew przypodłogowych, które w przypadkach bardzo licznych populacji powinny być zdemontowane. W skrajnych przypadkach dotyczy to również boazerii i paneli ściennych.
    Jako, że miejsca pod dywanami potrafią stanowić świetną kryjówkę, chodniki, wykładziny i dywany powinny być zwinięte.
    Pamiętać należy o opróżnieniu łóżek i zdjęciu pościeli. Dodatkowo należy pamiętać o przepraniu całej garderoby, zasłon, firan i pościeli w temperaturze minimum 60° C lub jeśli to niemożliwe w 3-4 cyklach prania następujących po sobie w temperaturach zgodnych z zaleceniami producenta.
    Do czasu wykonania prania, wymienione przedmioty powinny pozostać zabezpieczone w szczelnych, np. foliowych workach. Podczas zabiegu nie powinny w danych pomieszczeniach przebywać żadne zwierzęta.
    Należy również szczelnie zamknąć lub zakleić kratki wentylacyjne, tak aby środek nie wydostawał się do innych pomieszczeń i sąsiedztwa.

    Uwaga! Szczególną uwagę należy zwrócić na rybki, które wraz z akwarium muszą być szczelnie zabezpieczone, a podłączone do niego filtry wyłączone.

    Po wykonanym zamgławianiu mieszkanie należy opuścić na czas osiadania i schnięcia preparatu - przynajmniej 2,5 godziny - i dokładnie przewietrzyć (możliwe jest pozostawienie otwartych okien i drzwi balkonowych dopiero po opadnięciu mgły). Warto również dodać, że bez odzieży ochronnej, podczas zamgławiania nie można przebywać w pomieszczeniu, w którym uruchomiono generator mgły. Po powrocie trzeba jeszcze przemyć środek chemiczny z powierzchni bezpośrednio kontaktujących się z żywnością (blaty, stoły itp.) czy skórą (obicia kanap, sof, foteli itd.). Najlepszym rozwiązaniem jest niezmywanie preparatu ze wszystkich miejsc, w których nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu z żywnością lub skórą. Dzięki temu możliwe będzie nawet długotrwałe działanie zastosowanego środka, a co za tym idzie lepsza ochrona.

    *Jeśli zwalczanym insektem jest gryzek, jego obecność związana jest z podniesioną wilgotnością otoczenia, należy zatem zadbać o obniżenie jej do optymalnego poziomu. Pomocne będą tu wszelkiego rodzaju pochłaniacze wilgoci i częste wietrzenie.

    **Zwalczanie moli spożywczych lub odzieżowych jest procesem niezwykle trudnym, ponieważ wymaga od zamawiającego usługę dokładnego sprawdzenia wszystkich produktów spożywczych (szczególnie tych suszonych i sypkich) lub odzieży. W tym pierwszym przypadku, każdy porażony przez insekty produkt musi zostać natychmiast zutylizowany, a ubrania lub inne tekstylia przeprane w temperaturze minimum 60°C.

    PODSUMOWANIE NAJWAŻNIEJSZYCH CZYNNOŚCI ( w skrócie )

    • zabezpieczyć produkty spożywcze itp.,
    • pochować przedmioty znajdujące się na wierzchu,
    • zabezpieczyć i wyprać odzież itp.,
    • wyprowadzić zwierzęta domowe,
    • odsunąć meble i sprzęty od ścian,
    • opróżnić łóżka i wyjąć pościel ze skrzyń,
    • zdemontować cokoły pod szafkami,
    • zdemontować listy przypodłogowe,
    • zdemontować boazerie i panele ścienne,
    • zabezpieczyć kratki wentylacyjne,
    • opuścić mieszkanie na ok. 2,5 godziny,
    • wywietrzyć mieszkanie przez ok. 1,5 godziny po powrocie,
    • przemyć wskazane powierzchnie.

    PRZYGOTOWANIE DO DEZYNSEKCJI METODĄ CRYONITE ( WYMRAŻANIA )
    pluskwy

    Dla właściwego przygotowania obiektu do przeprowadzenia zabiegów należy przede wszystkim zapewnić swobodny dostęp do wszystkich obszarów pomieszczenia. Należy mieć przy tym na uwadze, aby nie wynosić żadnych przedmiotów z pomieszczenia, a tym samym by nie przenieść szkodników do innych pokoi oraz nie ułatwić im rozprzestrzeniania się po obiekcie.
    Podobnie jak w przypadku innych metod, meble i sprzęty należy odsunąć od ścian na około pół metra. Bardzo ważny dla skuteczności zabiegu będzie dostęp do listew przypodłogowych, które w przypadkach gdy nie są uszczelnione należy zdemontować. W większości przypadków dotyczy to również boazerii i paneli ściennych. Jako, że miejsca pod dywanami potrafią stanowić świetną kryjówkę, chodniki, wykładziny i dywany powinny być zwinięte. Ważne jest również zdjęcie osłon przy gniazdkach elektrycznych i włącznikach, zdjęcie elementów na ścianach (ozdoby, zegary, obrazy, plakaty itp.), opróżnienie szaf i szuflad, usunięcie pościeli z łóżka.
    Dodatkowo należy pamiętać o przepraniu całej garderoby, zasłon, firan i pościeli w temperaturze minimum 60° C lub jeśli to niemożliwe w 3-4 cyklach prania następujących po sobie w temperaturach zgodnych z zaleceniami producenta. Do czasu wykonania prania, wymienione przedmioty powinny pozostać zabezpieczone w szczelnych, np. foliowych workach.

    Użycie suchego lodu nie wymaga opuszczenia mieszkania zarówno podczas samego zabiegu, jak i zaraz po nim.

    PODSUMOWANIE NAJWAŻNIEJSZYCH CZYNNOŚCI ( w skrócie )

    • zabezpieczyć i wyprać odzież itp.,
    • odsunąć meble i sprzęty od ścian,
    • opróżnić szafy i szuflady,
    • opróżnić łóżka i wyjąć pościel ze skrzyń,
    • zdemontować osłony gniazd i kontaktów,
    • zdemontować listy przypodłogowe,
    • zdemontować boazerie i panele ścienne,
    • zdjąć elementy zawieszonych na ścianach.

     


     

    PRZYGOTOWANIE DO DEZYNSEKCJI METODĄ ZAMGŁAWIANIA TERMICZNEGO ( NA GORĄCO )
    komary, meszki, muchy

    Zabiegi wykonywane na otwartych przestrzeniach (np. ogrody, parki itp.), skierowane przede wszystkim na zwalczanie komarów, wymagają wcześniejszego pochowania znajdujących się na wierzchu produktów spożywczych, przedmiotów osobistych czy też sprzętów elektrycznych lub elektronicznych. Również ważne jest zabezpieczenie oczek wodnych lub innych zbiorników, w których mogą znajdować się ryby. Wytwarzana mgła nie powinna mieć ponadto kontaktu z roślinami ozdobnymi lub jadalnymi. W przypadku takiego kontaktu należy zachować odpowiedni okres karencji. Podczas wykonywania zabiegu nie można przebywać na otwartej przestrzeni, dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt domowych.

    Po wykonanym zamgławianiu i wyschnięciu zastosowanego preparatu można ponownie przebywać na obszarze poddanemu zabiegowi, przy czym zaleca się, szczególnie w przypadku dzieci i zwierząt, odczekanie do następnego dnia.

    PODSUMOWANIE NAJWAŻNIEJSZYCH CZYNNOŚCI ( w skrócie )

    • zabezpieczyć produkty spożywcze itp.,
    • pochować przedmioty znajdujące się na wierzchu,
    • zabezpieczyć oczka wodne itd.,
    • osłonić rośliny ozdobne i jadalne,
    • opuścić teren poddawany zamgławianiu.

    PRZYGOTOWANIE DO DEZYNFEKCJI METODĄ OZONOWANIA - DEZYNFEKCJI OZONEM
    alergeny, bakterie, wirusy, odory, pleśni i grzyby

    Dezynfekcja ozonem jest specyficznym rodzajem zabiegu. W tym celu na początku należy wyprowadzić zwierzęta i wynieść rośliny. Następnie trzeba uszczelnić pomieszczenie, a więc przede wszystkim kratki wentylacyjne, szczeliny i szpary w drzwiach lub oknach.
    Ze względu na właściwości utleniające ozonu, może on powodować starzenie się przedmiotów, dlatego warto wynieść te szczególnie drogocenne, a wartościowe sprzęty elektroniczne owinąć folią.
    Sam zabieg może potrwać nawet do kilkunastu godzin, choć w przypadku stosowania ozonu w mieszkaniach czas ten najczęściej zawiera się do 2h. W tym czasie, ze względów bezpieczeństwa nie można przebywać w ozonowanych pomieszczeniach. Do mieszkania można wrócić po uprzednio przeprowadzonej kontroli stężenia ozonu, a następnie mieszkanie dokładnie wywietrzyć.

    Ozonowanie można zastosować w celu zlikwidowania zarodników oraz zapachu pleśni, ale także do:

    • likwidacji roztoczy kurzu domowego i alergenów,
    • dezynfekcji układów klimatyzacyjnych,
    • oczyszczania bakteriologicznego po zmarłych, zalaniach i powodziach,
    • neutralizacji zapachów w palarniach, saunach i obiektach sportowych,

    PODSUMOWANIE NAJWAŻNIEJSZYCH CZYNNOŚCI ( w skrócie )

    • wyprowadzić zwierzęta domowe,
    • wynieść rośliny i cenne przedmioty,
    • zabezpieczyć sprzęt elektroniczny ( owinąć folią ),
    • zabezpieczyć kratki wentylacyjne,
    • opuścić mieszkanie na czas zabiegu,
    • wywietrzyć mieszkanie po powrocie,
    • Deratyzacja

      Szczury i myszy stanowią ogromne zagro-
      żenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla...

    • Dezynsekcja

      Polega przede wszystkim na tępieniu
      szkodliwych owadów zwłaszcza...

    • Dezynfekcja

      Postępowanie mające na celu maksymal-
      ne zmniejszenie liczby drobnoustrojów...

    • Dezynfekcja po zgonie

      Przykry zapach, zanieczyszczenia biolo-
      giczne, krew, tkanki, muszą być bezpiecznie...

    • Ozonowanie

      Ozon jest niebieskawym gazem
      o specyficznej ostrej woni...

    • Likwidacja zapachów

      Po pożarach, dymu papierosowego, fermen-
      tacji, rozkładu gnilnego, fekaliów, chemii, itp

    • Odkomarzanie

      Zwalczanie komarów to forma zabiegu
      mająca na celu poprawę naszego...

    • Monitoring HACCP

      Monitoring HACCP ma na celu czynną
      ochronę przed szkodnikami poprzez...

    • STOP ptakom

      Ptaki miejskie żyjące na wolności są
      uznawane za zwierzęta udomowione...