• Szkodniki drewna

  Szkodniki drewna 

  Stanowi jeden z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Niestety drewno to także pokarm dla wielu owadów, które ze względu na ten fakt nazywamy ksylofagami lub po prostu szkodnikami drewna. Jedząc je, owady powodują jego mechaniczne uszkodzenie i obniżenie wartości technicznej. Z jakimi gatunkami owadów możemy mieć do czynienia i jak sobie z nimi radzić? A także czy istnieje jakaś profilaktyka, która pomoże nam uchronić się przed wyrządzonymi przez ksylofagi szkodami?

  Najbardziej popularne szkodniki drewna

  Istnieje kilka gatunków owadów, które mogą przyczynić się do zniszczenia np. naszej altany, wiaty garażowej, mebli czy nawet elementów konstrukcyjnych budynku. Do najczęściej spotykanych należą:

  • spuszczel pospolity - lubi ciepłe miejsca, dlatego często można go spotkać na strychach. Preferuje młode i miękkie drewno pochodzące z drzew iglastych.
  • kołatek domowy - należy do najgroźniejszych gatunków ksylofagów. Jako element żerowania wybiera on produkty wyposażenia wnętrz oraz elementy konstrukcyjne budynków. Najczęściej można go spotkać w miejscach o dużym zawilgoceniu.
  • miazgowiec parkietowiec - interesują go drzewa liściaste, szczególnie jesion, orzech oraz dąb. Dlatego niszczy przede wszystkim meble, parkiety oraz boazerie.

  Profilaktyka

  Ksylofagi występują najczęściej w okolicy terenów zalesionych. Można je pogrupować ze względu na wybierany przez nie gatunek drzewa oraz wielkość wyrządzanych szkód. Natomiast prawda jest taka, że możemy je spotkać zarówno w suchym, zawilgoconym lub zagrzybionym, a także martwym drzewie.

  Jeśli chodzi o profilaktykę to warto mieć na uwadze kilka czynników, które pozwolą nam uchronić się przed szkodnikami lub przynajmniej zmniejszyć prawdopodobieństwo ich pojawienia się. Przede wszystkim do jakichkolwiek prac budowlanych należy wybierać materiał, który jest dobrze wysuszony, a także zadbać o to, aby nie miał on kontaktu z wilgocią. Dodatkowo jako materiał budulcowy lepiej wybierać starsze drzewa, które nie są tak miękkie i trudniejsze do zagnieżdżenia się larw. Kolejnym elementem profilaktyki jest korzystanie jedynie z drewna okorowanego, które nie było zbyt długo składowane.

  Wykrywalność

  Niestety często trudno stwierdzić czy mamy do czynienia z żerowaniem szkodników. Jedną z oznak jest np. obecność otworów na powierzchni drewna oraz dochodzące z jego wnętrza odgłosy żerowania. Natomiast wykrycie ksylofagów, a tym bardziej ich dezynsekcja jest niezwykle trudna i wymaga pomocy profesjonalistów. Firma Erpol oferuje Państwu skuteczne zwalczanie tego typu szkodników, wraz z doborem odpowiedniej metody ich likwidacji (chemicznej - gazowanie lub termicznej - wygrzewanie).

  • Deratyzacja

   Szczury i myszy stanowią ogromne zagro-
   żenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla...

  • Dezynsekcja

   Polega przede wszystkim na tępieniu
   szkodliwych owadów zwłaszcza...

  • Dezynfekcja

   Postępowanie mające na celu maksymal-
   ne zmniejszenie liczby drobnoustrojów...

  • Dezynfekcja po zgonie

   Przykry zapach, zanieczyszczenia biolo-
   giczne, krew, tkanki, muszą być bezpiecznie...

  • Ozonowanie

   Ozon jest niebieskawym gazem
   o specyficznej ostrej woni...

  • Likwidacja zapachów

   Po pożarach, dymu papierosowego, fermen-
   tacji, rozkładu gnilnego, fekaliów, chemii, itp

  • Odkomarzanie

   Zwalczanie komarów to forma zabiegu
   mająca na celu poprawę naszego...

  • Monitoring HACCP

   Monitoring HACCP ma na celu czynną
   ochronę przed szkodnikami poprzez...

  • STOP ptakom

   Ptaki miejskie żyjące na wolności są
   uznawane za zwierzęta udomowione...